Az arizonai Phoenix Sky Nemzetközi Repülőtéren a biztonsági tiszt szó szerint ruha nélkül látja azokat az utasokat, akik áthaladnak a fegyverek, pokolgépek és folyékony robbanószerek érzékelésére kifejlesztett kapun - számolt be a vasárnapi The New York Times.
Az amerikai közlekedésbiztonsági felügyelet közölte, hogy a készülékeket - amelyek ellen bizonyos jogvédő csoportok már előre tiltakoztak - Los Angelesben és New Yorkban is üzembe állítják annak megállapítására, mennyire hatékony a rendszer. Egyúttal azt is fel kívánják mérni, milyen mértékben fogadják el az utasok az új átvilágítási módszert.
A berendezést működtető biztonsági tisztek egy zárt fülkében, a közönség elől elzárva figyelik az utasokat. A program a műszer kijelzőjén elmosódottan jeleníti meg az alakokat, de tisztán kivehetőek például a kulcscsontok, látható a köldök vagy bármilyen testhez erősített fegyver.
Először egy 64 éves nő, Kenneth Johnson próbálta ki a készüléket. Mint mondta, neki megváltás az új átvilágítás, mivel titán implantátumok vannak a testében, és a hagyományos fémérzékelős kapuk és kézi detektorok minden utazáskor csipognak, ezért mindig kínos magyarázkodásra kényszerül, hogy nem rejtett sehová fegyvert.
Mások a személyiségi jogok megsértésének tartják a "lemeztelenítő" vizsgálatot, és inkább a kézi műszeres letapogatós ellenőrzést választják. Az Amerikai Polgárjogi Szövetség ezen az alapon kezdeményezte, hogy a kongresszus tiltsa be a szóban forgó átvilágítási módszert.
A Smart-Check nevű berendezés használatával kapcsolatban egészségügyi aggályok is felmerültek: az utasokat állítólag felesleges röntgensugárzásnak teszik ki a kapun való áthaladáskor. David Brenner, a Columbia Egyetem professzora azt javasolta, hogy a terhes nők és gyerekek, ha lehet, kerüljék el a készülék használatát.
A detektor hatékonyságát is sokan megkérdőjelezik. Az alacsony energiájú, bőrről visszaverődő röntgensugarak, amelyeket a számítógép feldolgoz, nem képesek felfedezni az esetleg a testüregekbe rejtett fegyvereket.
Az új átvilágítási technikát azért fejlesztették ki, mert a jelenleg alkalmazott, még az 1950-es évekből származó érzékelők nem tudják kimutatni a műanyag tartályba rejtett folyékony robbanószereket. A biztonsági hatóságok olyan gépek kifejlesztésén is kísérleteznek, amelyek az ártalmas röntgensugarak helyett veszélytelen rádiósugarakat használnának az utasok átvilágítására.