Ennyi idő alatt alakul ki a méhnyakrák

A HPV-fertőzés talaján megjelenő méhnyakrák jellemzően lassan fejlődik ki. Éppen ezért nagyon fontos a méhnyakrákszűrés, amellyel a kisebb elváltozásokat is időben fel lehet fedezni.

A méhnyakrák lassan megjelenő daganattípus. Évekig, sőt évtizedig is tarthat, amíg a méhnyak rendellenes változásaiból úgynevezett immortális daganatsejtek alakulnak ki. Ugyanakkor gyengébb immunrendszerű nőknél ez gyorsabban is végbemehet, bár ilyenkor is évekről lehet beszélni. Ez azt jelenti, hogy sok idő és lehetőség van a felismerésre és a korai kezelésre egyaránt – mutatott rá dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája. A méhnyakrákszűrés a méhnyak felszínéről levált sejtek mikroszkópos vizsgálata, amely a korai stádiumú méhnyakrák, valamint a rákmegelőző állapotok felismerését teszi lehetővé. Az eljárás olyan megnevezéseken is ismert, mint sejtkenetvizsgálat, méhnyakcitológia, illetve citológiai vizsgálat.

nőgyógyász, páciens
A méhnyakrák lassan, általában hosszú évek alatt fejlődik ki. Fotó: Getty Images

A citológiai lelet osztályozásához Magyarországon a Bethesda-rendszert használják. Ez azt is megmutatja, hogy milyen eredetű (laphám vagy mirigyhám) és milyen fokú (enyhe vagy súlyos) rendellenességéről van szó. Az eredmény három kategóriába eshet:

  1. negatív,
  2. egyéb elváltozásra utaló (itt kisebb jelek utalnak gyulladásra)
  3. és kóros (ebben az esetben a sejtek lehetnek rákmegelőző állapotban, de ilyen jelölés alatt találhatók az igazoltan daganatos sejtek is).

Fontos, hogy a pozitív citológiai lelet még nem egyenlő a méhnyakrák diagnózisával! Ebben az esetben további vizsgálatokra van szükség: a fennálló fertőzés kezelése, majd ismételt citológia, kolposzkópia, HPV-vizsgálatok és tipizálás, esetleges szövettani mintavétel.

Lehetséges korai tünetek

A méhnyakráknak nagyon sokáig nincs jellegzetes tünete, a korai stádium is lehet tünetmentes, esetleg kontakt vérzést okoz együttlétek alkalmával. Panaszok általában már akkor tűnnek fel, ha a daganat nagyobbra nő, és így a környező szöveteket is érinti. Az alábbi jelek utalhatnak a kóros elváltozásra:

  • rendellenes vérzés, például a menstruációk közti pecsételő vérzés
  • szexuális aktus utáni vérzés
  • szexuális aktus közbeni fájdalom
  • a szokásosnál hosszabb és erősebb menstruáció
  • menopauza utáni vérzés
  • szokatlan jellegű és szagú folyás
  • vizelési és/vagy székelési problémák
  • lábdagadás, ödéma
  • medence- és deréktáji fájdalom

Ezek természetesen mind olyan tünetek, amelyeknek más oka is lehet, például valamilyen krónikus betegség, stressz, vagy akár egy új gyógyszer. Mindazonáltal, ha bármelyik többször is jelentkezik, és valamilyen okból a szűrés nem rendszeres, érdemes nőgyógyászati vizsgálaton részt venni és tisztázni a valódi okot.

A kezelés a méhnyakrák stádiumától függ

„Ha valaki a tünetek miatt, vagy csak a rendszeres ellenőrzés céljából részt vesz a méhnyakszűrésen, és korai stádiumban fedezzük fel a daganatot, amely jól lokalizálható, a méhszáj kimetszésével akár a teljes gyógyulás is elérhető” – húzta alá dr. Hernádi Balázs. „Súlyosabb, kiterjedtebb esetben azonban teljes méheltávolító műtét és a nyirokcsomók eltávolítása lehet szükséges. Ha a műtét kiegészítő terápiájára van szükség, az lehet sugárkezelés, amely egyes esetekben önálló kezelésként is szerepet kaphat. Kombinálható ugyanakkor a műtét és a sugárkezelés is kemoterápiával vagy célzott terápiával. Utóbbi eljárás a személyre szabott gyógyszeres kezelést jelenti. Amennyiben ezek nem tűnnek elégségesnek, szóba jöhet még immunterápia. A daganatkezelésben pedig külön hangsúlyt kell fektetni a fájdalomcsillapításra, az életmód-támogatásra és az onkopszichológiára, amelyben képzett szakemberek segíthetnek” – tette hozzá.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra