A Science-ben publikált tanulmányukban a kutatók megállapították, hogy az őssejtek az agykamrában "pihennek", majd egy folyadékkal teli "csőben" vándorolnak a szaglásért felelős területre, eközben pedig specializált idegsejtekké alakulnak.
Azt már korábban is tudták a szakértők, hogy az egerek és patkányok agyában pótlódhatnak az idegsejtek, de úgy vélték, hogy az emberi agy nem képes efféle megújulásra.
A tudósoknak most nagyteljesítményű elektronmikroszkóppal sikerült azonosítaniuk a "csövet", és megtalálták benne az idegsejtté alakuló őssejteket is.
A kutatók úgy vélik, hogy az új idegsejtek segítenek abban, hogy az ember élete során előforduló új ingerekre is reagálni tudjon a szaglórendszer.
A szakterület ismerői szerint a felfedezés megnyithatja az utat az olyan idegrendszeri betegségek jövőbeni gyógyítása felé, mint amilyen például az Alzheimer-kór, hozzátéve: a tanulmány alátámasztja azt is, hogy az egereken végzett kísérletek eredményei az emberi szervezetre is relevánsak.
Sebastian Brandner, a londoni University College neurológiai intézetének vezetője mindemellett azért is érdekesnek tartja a felfedezést, mert nem zárható ki, hogy az őssejtek jelentik egyes agydaganatok kiindulópontját.