Kötelet kínáltak a miniszternek Vásárhelyen

A Csongrád megyei Hódmezővásárhelyen gyászzenétől zengett a Szent István tér vasárnap délelőtt, amikor több ezren tartottak a városközpont felé, hogy részt vegyenek a helyi kórház aktív ágyszámainak jelentős csökkentését előirányzó minisztériumi döntés visszavonását követelve. A téren több ezren - vásárhelyiek mellett a környező falvakból is érkeztek tüntetők - gyűltek össze, egyes becslések a demonstráción résztvevők számát 8-10 ezerre tették. A tüntetést a tömeg számos alkalommal ütemes skandálással törte meg, különösen az váltott ki indulatokat, amikor a beszédekben elhangzott valamelyik kormánytag neve.

A térre több tucat nemzeti színű zászló mellett számos transzparenst is vittek a tiltakozók, amelyeken személyeskedésektől sem mentes kijelentésekkel követelték Molnár Lajos miniszter és a kormányfő lemondását. "Kötelet Molnár nyakába", "Molnár Mengele Lajos temetkezési vállalkozó" - volt olvasható egyes transzparenseken.

Vizitdíjból utaznak tüntetni

Grezsa István, az önkormányzat egészségügyi bizottságának

elnöke nyitóbeszédében azt mondta: "a kormányzat által egészségügyi reformnak nevezett intézkedéscsomag a dilettantizmus tombolása." Hozzátette: azt követelik, hogy a szaktárca haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat a szükséges ágylétszámokról annak érdekében, hogy a vásárhelyi kórház megmenekülhessen. Grezsa István kijelentette: amennyiben a tárgyalások nem vezetnek eredményre, Budapesten kell folytatódnia a helyiek tüntetésének. A gyakorló orvosként is dolgozó egészségpolitikus egy havi vizitdíját ajánlotta fel az utazási költségekre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kallai Árpád, a kórház-rendelőintézet főigazgatója arról beszélt: az intézményben évente 14 ezer fekvőbeteget gyógyítanak, 450 gyermek születik, a szakrendeléseken évente több százezer beteget látnak el, s évente 5 ezer műtétet végeznek. Az intézményvezető szerint az aktív ágyak kilátásba helyezett csökkentésével a kórház ellehetetlenül, s működésképtelenné válik.

- Azt követeljük, hogy Molnár Lajos hozzon olyan döntést, amely révén kórházunk valamennyi fekvőbeteg osztálya megmaradhat, s az intézmény működőképessége biztosítható - jelentette ki Kallai Árpád, majd azt mondta: Magyarország kormánya polgárok tízezreitől akarja megvonni a gyógyulás esélyét. - A vásárhelyieknek ugyanolyan joguk van a gyógyulásra, mint a fővárosiaknak vagy a megyeszékhelyeken élőknek. A kormány az intézkedéseivel azt üzeni, hogy a vásárhelyiek biztonsága és egészséghez való joga semmit sem számít. A vásárhelyi ember csak akkor számít, ha járulékot kell fizetni. Ha egészséget kér az államtól, akkor másodrendű állampolgárnak tekintik. Ha a kormány döntése valóra válik, az itt élőknek több mint 30 kilométert kell megtennie minden fontosabb orvosi beavatkozásért, az életveszélyes helyzetbe kerülő betegek túlélési esélyei pedig minden egyes megtett kilométerrel tovább romlanak - folytatta a főigazgató. - Az emberi életek kockáztatásával vádolom a felelős kormányt: a kormány az emberi élet értékét tagadja meg, ha nem vizsgálja felül az életesélyeinket veszélyeztető döntését - fogalmazott Kallai Árpád, majd felszólította a jelenlévőket, hogy csatlakozzanak ahhoz az aláírásgyűjtési akcióhoz, amelynek célja a helyi kórházat érintő ágyszámleépítés felülvizsgálatának elérése.

Féltik a munkahelyeket

A vezérszónokok után mintegy húszan szólaltak fel: többek között orvosok, ápolónők, betegek, pedagógusok, gazdálkodók és nyugdíjasok tiltakoztak az egészségügyi kormányzat intézkedései ellen, s léptek fel az intézményben dolgozó mintegy hétszáz ember munkahelyének megőrzéséért. Többen azt kérdezték: ki lesz a felelős azoknak az embereknek a haláláért, akik amiatt vesztik életüket, mert nem jutottak el időben orvoshoz. Mások azokról a nehézségekről beszéltek, amit egy idegen városban történő gyógykezelés jelent.

Tímár László, a Magyar Orvosi Kamara vásárhelyi elnöke

ámokfutásnak nevezte a szakminiszter tevékenységét, majd azt mondta: "a kamara folyamatos kritikáját megelégelve döntött úgy a kormányzat, hogy retorziókat alkalmaz, s szétveri az orvosi szervezetet." Tímár László úgy folytatta: a kormányzat a területi kórházakat is szankcionálja, mivel olyan ágyszámkereteket határozott meg számukra, amelyekkel azok nem lesznek képesek ellátni a területükön élő betegeket. "Belekényszerítik a környékbeli betegeket, hogy Szegedre és Szentesre utazzanak a halálutakon, amelyeket szintén büntetésből nem építettek meg számukra" - fogalmazott Tímár László.

Az orvosigazgató népirtásról beszélt

Kovács László, a kórház orvosigazgatója, a MIÉP helyi elnöke

kijelentette: "ha ezt a törvényt Gyurcsány Ferenc, Molnár Lajos miniszter és Horváth Ágnes államtitkár nem vonja vissza, törvény előtt kell felelniük népirtás miatt. Ezért a népirtásért annyi börtön jár ezeknek a gazembereknek, hogy a műanyag bilincs is el fog rohadni a kezükön" - jelentette ki az orvosigazgató, mire a tömeg óriási ovációban tört ki.

Lázár János, a Fidesz országgyűlési képviselője, Vásárhely polgármestere felszólalásában azt mondta: a kormány el akarja venni a helybéliektől az egészséges élet lehetőségét. - Nem az élet boldogulását, hanem a halált kínálják nekünk. A kormány be akarja záratni a gyermekosztályt, a szülészet-nőgyógyászatot, a fül-orr-gégészetet, a szemészetet, a bőrgyógyászatot, az ideggyógyászatot, a vérellátót, a művese-állomást, a kakasszéki rehabilitációs intézetet, a laboratóriumot és a kórházi gyógyszertárat. Ami ránk vár: vérvétel Szentesen, CT-vizsgálat 5 hónap várakozási idő múltán Szegeden, mandulaműtét Kecskeméten, a szívinfarktusos beteg halála a 47-es főúton Vásárhely és Szeged között a mentőben - fogalmazott Lázár János, majd arra hivatkozva, hogy sem a kormányfő, sem a miniszter nem vett részt a demonstráción, a kabinetet a gyávaság kormányának nevezte.

- Ők elkúrták, s mi kifizetjük. Ők ellopták, s a mi kórházunkat

zárják be. Ők meggazdagodtak, bennünket kifosztottak. Ők hazudtak, s ezért mi szenvedünk - mondta Lázár János. A vásárhelyi polgármester kitért a szomszédos városok szocialista vezetőinek felelősségére is, hangsúlyozva: Botka László Szeged, Szirbik Imre Szentes és Buzás Péter Makó polgármestere országgyűlési képviselőként egyaránt megszavazták az egészségügyi törvényt.

A Szent István téri tüntetést követően a polgármester felhívására a tömeg egy jelentős része átvonult a kórházhoz, s ott folytatta a tiltakozást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az Északi-középhegység tágabb térségét leszámítva pár órás napsütésre van kilátás. Legfeljebb szitálás, gyenge eső néhol előfordulhat. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, néhol erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Késő estére -2 és +9 fok közé hűl le a levegő, délnyugaton mérhetjük a magasabb, míg északkeleten az alacsonyabb értékeket. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra