Tudd meg, mi okozhatja a fájdalmas intim együttlétet

Az orvosi szaknyelvben diszpareuniának nevezik azt a jelenséget, amikor a nemi szervek vagy a medence területén fájdalom lép fel szexuális együttlét alatt, után, esetleg közvetlenül előtte. A diszpareunia mind a két nemet érintheti – bár nőknél jóval gyakrabban tapasztalható –, hátterében pedig számos tényező állhat. Cikkünkben végigvesszük a lehetséges mögöttes okokat és a kezelési lehetőségeket.

Betegség, fertőzés, fizikai vagy pszichés probléma - ezek bármelyike indokolhatja, ha valaki számára fájdalmas a közösülés. Sokaknak még szakember előtt is kínos erről beszélni, ám ha úgy érezzük, érintettek vagyunk, nem érdemes homokba dugni a fejünket. A diszpareuniának a fizikai fájdalom mellett ugyanis negatív érzelmi és pszichés hatásai is lehetnek: mivel a szex nehézkessé válik, az intimitás szép lassan elvész a kapcsolatból, ami feszültséget okozhat a partnerek között.

Hüvelyi problémák: mutatjuk, melyik mit jelezhet.

A lehetséges okok nőknél és férfiaknál

Diszpareunia esetén a nők részéről jellemzően a hüvelyben, de előfordulhat, hogy a medencetájéknál tapasztalható fájdalom.

A hüvelyi fájdalmat leggyakrabban a következők okozhatják:

  • bakteriális vagy gombás eredetű hüvelyfertőzés (fontos kiemelni, hogy ezek egyike sem nemi betegség, miután nem szexuális érintkezéssel terjednek),
  • menopauza után a nemi hormonok hiánya miatt fellépő hüvelyszárazság,
  • a szexuális izgalom nem megfelelő mértéke,
  • szexuális úton terjedő fertőzés (STI), például chlamydia, gonorrhea vagy nemi herpesz,
  • vaginizmus: olyan állapot, amikor a gát és a hüvely izmai görcsös állapotba kerülnek, emiatt a hüvelybemenet beszűkül,
  • spermicidek, latex óvszerek vagy egyéb, nemi szervi irritációt vagy allergiát okozó termékek (pl. szappan, tusfürdő),
  • pszichés problémák, például szorongás, depresszió vagy alacsony önbecsülés, amelyek megnehezítik, hogy az érintett szexuálisan izgalomba jöjjön.

A medencetájéknál érzett fájdalmat pedig jellemzően az alábbiak magyarázhatják:

  • kismedencei gyulladás (PID),
  • endometriózis,
  • a hüvely vagy a méhnyak közelében növekvő mióma,
  • irritábilis bél szindróma (IBS),
  • székrekedés.
Betegség, fertőzés, fizikai vagy pszichés probléma is indokolhatja, ha valaki számára fájdalmas a közösülés.
Betegség, fertőzés, fizikai vagy pszichés probléma is indokolhatja, ha valaki számára fájdalmas a közösülés. Fotó: Getty Images

Férfiaknál is számos oka lehet az aktus során érzett fájdalomnak. Legtöbbször az alábbiak állnak a háttérben:

  • nemi úton terjedő fertőzés (pl. herpesz),
  • gombás eredetű intim fertőzés, amely a tévhitekkel ellentétben nemcsak a nőket, hanem a férfiakat is érintheti (bár, mivel szervezetük kevésbé érzékeny a gombára, nagyon sok esetben nincsenek tüneteik),
  • a fitymát érintő problémák, rendellenességek (pl. fitymaszűkület, fitymafékszakadás, fitymagyulladás),
  • prosztatagyulladás,
  • Peyronie-kór, azaz a pénisz görbülete.

Annak érdekében, hogy kiderüljön, egészen pontosan miért fájdalmas a szex, az orvos először felveszi a kórtörténetet, és alapos fizikai vizsgálatot végez. Utóbbi egyebek mellett magában foglalhatja a kismedence, a has, illetve nőknél a hüvely és a méh ellenőrzését, valamint szükség lehet vizelet- és/vagy ultrahangvizsgálatra, és ha a vizsgálatok nem vezetnek eredményre, akár laparoszkópiára is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyógyszertől az előjátékig

A terápia általában a kiváltó októl függ. Bizonyos esetekben nincs szükség orvosi kezelésre: ha például szülés után tapasztalunk fájdalmat együttlét közben, elképzelhető, hogy csak a túlzott sietség volt a probléma, és ha várunk néhány hetet, akkor már kellemetlenségek nélkül bújhatunk össze a párunkkal. Fertőzések, egyes betegségek, állapotok esetén viszont indokolt lehet vény nélkül kapható vagy receptköteles gyógyszerek - például antibiotikum, gombaellenes készítmények, hüvelyszárazság elleni készítmények, kortikoszteroidok - használata. Amennyiben a fájdalmat nem indokolja semmilyen orvosi ok, érdemes lehet szexterapeutához fordulni, aki segíthet az intimitással kapcsolatos lelki problémák megoldásában.

A fájdalom enyhítésében az is segíthet, ha odafigyelünk néhány dologra az intim együttlétek előtt és után. Az egyik legfontosabb, hogy előre beszéljük meg a partnerünkkel, kinek mi esik jól, és mi nem (pózok, szexjátékszerek használata stb.), így kisebb az esélye, hogy kellemetlenséget okozunk egymásnak. Természetesen az aktus közben is minden esetben jelezzük a partnernek, ha fájdalmat éreznénk. Ugyancsak fontos, hogy ne siessünk, hagyjunk időt az előjátékra, arra, hogy mindkét fél kellő mértékben izgalomba jöhessen, valamint ha szükséges, használhatunk síkosítót is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra