Leggyakrabban a géneket és az iskolai végzettséget említik az intelligenciát befolyásoló két fő faktorként, de egy új tanulmány szerint a betegségek sokkal erősebb hatást gyakorolnak rá.
Az Új-Mexikói Egyetem tudósai elemezték az IQ eredményeket az egész Egyesült Államok területén, és kijelentették, hogy a fertőző betegségek igen erőteljesen befolyásolják az értelmi képességeket. Az oka pedig szerintük az, hogy az emberek - különösen a gyerekek - agyműködése rengeteg energiát emészt fel. Ha valaki megbetegszik, az energiát a gyógyulás folyamata veszi el, így az intelligencia gyengül.
A Scientific American című folyóirat egyik cikkében Christopher Epping a következőket mondta: "A fertőző betegségek hatalmas mennyiségű energiát vonhatnak el a fejlődő agytól. A bizonyítékok alapján ez az elsődleges oka az emberi intelligenciában tapasztalható eltéréseknek."
Epping csapata többféle teóriát vizsgált meg az IQ-t befolyásoló tényezőkkel kapcsolatban, többek között az oktatást, az anyagi helyzetet és a szub-szaharai résztől való lakótávolságot. Ez utóbbi szempont háttere az, hogy a feltételezések szerint itt az utóbbi időkben többet kellett gondolkodni a megélhetés érdekében, ezért emelkedett az emberek IQ-ja.
Az amerikai lakosság intelligencia-hányadosát áttekintve Epping és csapata megcáfolta a feltételezéseket. "Az öt, legalacsonyabb IQ-hányadossal rendelkező állam mindegyikében több volt a fertőző betegek száma, mint az öt legintelligensebb államban. A kapcsolat az összes állam esetében jól látható.
Eppig reméli, hogy csapatának feltételezése nyomán az emberek világszerte tenni akarnak majd az intelligencia növelése érdekében.