A célzott biológiai terápiáé a jövő, mert ez a kezelési mód mesterlövészként képes elpusztítani a daganatot azáltal, hogy elpusztítja az őt tápláló érhálózatot, ezáltal megakadályozza a daganat táplálékfelvételét - ismertették neves professzorok a már Magyarországon is elérhető módszert budapesti sajtótájékoztatójukon.
"A célzott biológiai terápia hatására a daganat nem szűnik meg, hanem krónikus betegséggé válik, és a beteg megtanul együtt élni vele, használatával, a hagyományos kezelésekkel kombinálva eddig soha nem tapasztalt túlélést lehet elérni" - mondta előadásában prof. dr. Láng István, az Országos Onkológiai Intézet osztályvezető orvosa.
Sőt - tették hozzá a szakemberek - ha további molekuláris célpontokat találnak, akkor megvalósulhat az egyénre szabott terápia, mindenki a számára legjobb kezelést kaphatja meg.
2002-ben a világon majdnem 11 millió rákos beteggel közölték a diagnózist, és ugyanebben az évben 7 millióan haltak meg daganatos betegség miatt. Magyarországon sajnálatos módon nagyon gyakoriak a rákos elváltozások, ebben az évben 50 ezer daganatos betegről és 30 ezer rákkal összefüggő halálozásról szólnak a statisztikák.
Magyarországon elméletileg minden beteg hozzájuthat a legkorszerűbb terápiákhoz, tehát ha az a betegsége miatt indokolt, akkor a célzott biológiai terápiához is, függetlenül attól, hogy az ország mely részén él, a társadalombiztosítás mindenki számára finanszírozza ezt a kezelést, ha arra szüksége van - mondta prof. dr. Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa. Hozzátette, hogy amennyiben ez mégsem így van, annak mindig egyedi oka van.
Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke azt emelte ki, hogy mivel a gyógyszerek egy részét méltányossági alapon lehet kérni, tapasztalataik szerint vannak döccenők az eljárásban, az engedélyre néha túl sokat kell várni, pedig a daganatellenes terápia sikerének egyik fontos tényezője a gyorsaság.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól a HáziPatika.com megtudta, hogy az egyedi méltányossági kérelmek elbírálására a jogszabály 30 napot biztosít, de a legtöbb esetben 2 hét alatt megtörténik az engedélyezés. Akkor nyúlik hosszabbra az idő, ha a kérelmet vissza kell küldeni hiánypótlásra, mert például a kezelőorvos nem minden szükséges adatot, dokumentumot csatolt a kérelemhez, s ezek nélkül a szakértői testület nem tudja érdemben elbírálni a kérelmet. Az egyedi méltányosság célja, hogy a betegek olyan új, korszerű terápiákhoz is támogatással jussanak hozzá, melyek még nem kerültek be a finanszírozás rendszerébe.
Kéky Kira