Évtizedekig úgy hittük, hogy a sugárzás egy veszélyes dolog. Nagy dózisban kétségkívül halálos, rendszeresen adagban pedig összefüggésben van a rák kialakulásával. De egy rövid, irányított, alacsony dózisú sugárzás jót tehet az egészségünknek - írja az Inderscience mai számában International Journal of Low Radiaton címmel Don Luckey.
Hozzáteszi még, hogy az adag épp csak annyi lehet, amennyit a szakember elrendel!
Luckey, a Missouri Egyetem nyugdíjas professzora táplálkozási tanácsadó volt a NASA-nál, az Apollo 11-17 küldetéseknél és azzal töltötte az utolsó néhány évét, hogy az alacsony dózisú sugárzás egészségre gyakorolt hatásait kutatta.
A 20. század első felében kezdtük megismerni a radioaktivitást, amikor az orvosok elkezdtek különféle radioaktív anyagokkal kísérletezni. Akkor még nem látták veszélyesnek ezt az anyagot, inkább gyógyszernek különféle bajokra, például ízületi gyulladásokra.
Az antibiotikumok megjelenése és a gyógyszeripar gyors fejlődése, valamint az a tény, hogy a nagy dózisú sugárzás halálos lehet ehhez az újfajta egészség-megközelítéshez vezetett. Manapság a radioaktivitást használják a rák bizonyos fajtáinak gyógyításához, bár az effajta sugárzás hatásait más betegségekre még az orvos professzorok sem ismerik. Luckey reméli, hogy ez a fajta nézőpont meg fog változni és felhívja a figyelmet arra, hogy több, mint 3000 tudományos újság mutat rá, hogy egy alacsony dózisú sugárzás jótékony hatással lehet az emberi szervezetre. Felhívja a figyelmet még arra is, hogy hogyan tudnánk hasznosítani a radioaktivitás jelenlétét. Saját kutatása is azt az eredményt hozta, hogy a radioaktív sugárzás csökkentheti a fertőző betegségeket, a rák elterjedését a fiataloknál, valamint jelentősen növelheti az átlagéletkort. Rákkal és átlagéletkorral foglalkozó tanulmányok szerint is az alacsony sugárzás fejlesztheti az egészséget - magyarázza Luckey. Ez a tanulmány arra mutat rá, hogy egyfajta "sugárzás-hiányban" élünk és több sugárzás fejleszthetné az egészségünket.
Luckey felveti, hogy a részben védett radioaktív hulladékok orvosi használata jelenthetne megoldást a sugárzás hiányára. Természetesen több kérdés is felvetődik, mielőtt erre a tanulmányra építhetnének egy egészségügyi programot. Főként, hogy vajon mennyire van szükségünk, mennyi az optimális sugárzás.
Az eredmények azt mutatják, hogy egy alacsony dózisú sugárzás növeli az immunrendszer fehérvérsejtjeinek a számát és aktivitását, az enzimek aktivitását, az antitestek termelődését, valamint csökkenti a fertőzések terjedését és hozzájárul a sebek gyógyulásához. "Sajnálatos, hogy a legtöbb sugárzásbiológiával foglalkozó irodalom félelmet és szabályozásokat tartalmaz a minimum lehetséges sugárzásról, miközben nem veszi figyelembe a sugárzás jótékony hatásait. - mondja Luckey - Ezek közül soknak egyáltalán nincs fogalma a sugárzás pozitív hatásairól. Sok radióbiológust fizetnek azért, hogy megvédjen minket a jelentéktelen mennyiségű sugárzástól. Sokkal fontosabb szempont azonban az egészség."