A túl alacsony nátriumbevitel veszélyei

A nátrium egy fontos elektrolit, amely az asztali só egyik fő összetevője. Ha túl sok kerül belőle a szervezetbe, az magas vérnyomást okozhat, ezért az egészségügyi ajánlások alapján a napi bevitel mennyisége nem haladhatja meg a 2300 milligrammot. Azonban nemcsak a túl sok, hanem a túl kevés nátrium bevitele is okozhat egészségügyi problémákat.

Arról már talán mindenki hallott, hogy a túlzásba vitt nátriumfogyasztás számos kockázatot rejt magában. Azt viszont már jóval kevesebben tudják, hogy a túl kevés nátrium fogyasztása is veszélyes lehet. Mutatjuk a legsúlyosabb következményeket a HealthLine gyűjtése alapján.

Inzulinrezisztencia

Egyes tanulmányok szerint az alacsony nátriumtartalmú étrend megnövelheti az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázatát. Az inzulinrezisztencia pedig komoly rizikófaktora például a szívbetegségnek vagy a 2-es típusú cukorbetegségnek is. Ugyanakkor olyan tanulmányok is léteznek, amelyek nem találtak összefüggést az alacsony nátriumbevitel és az inzulinrezisztencia között.

nátriumbevitel, túl kevés nátrium, szívproblémák, inzulinrezisztencia, cukorbetegség, hiponatrémia
A szívnek sem tesz jót a túl alacsony nátriumbevitel. Fotó: Getty Images

Szívbetegségek

A nátriumbevitel csökkentésének hatására alacsonyabb lehet a vérnyomás, ez tény. Ugyanakkor néhány tanulmány arra az eredményre jutott, hogy a 3000 milligrammnál alacsonyabb napi nátriumbevitel megnövelheti az esélyét annak, hogy valaki szívbetegségben, szívrohamban vagy sztrókban haljon meg. Egy 2011-ben készült összegző tanulmány szerint a nátriumbevitel csökkentése nem mérsékli a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Egy másik tudományos munka pedig azt állapította meg, hogy a csökkentett nátriumtartalmú táplálkozás akár 160 százalékkal is megnövelheti annak az esélyét, hogy valaki szívelégtelenségben haljon meg.

Cukorbetegség és halál

A cukorbeteg emberek esetében a sztrók és a szívroham esélye is nagyobb, éppen ezért az ajánlások szerint érdemes limitálniuk a nátriumbevitelüket . Ugyanakkor néhány tanulmány összefüggést talált a csökkentett nátriumbevitel és az 1-es, illetve 2-es típusú cukorbetegségben történő elhalálozás megnövekedett rizikója között. Az említett tanulmányok eredményeinek megalapozására azonban további vizsgálódásokra van szükség a szakértők szerint.

Hiponatrémia

A hiponatrémiáról – vagy más néven „vízmérgezésről” – akkor beszélhetünk, amikor túl alacsonyra csökken a vérben a nátrium szintje. A tünetei hasonlóak a dehidratáltságéhoz, súlyos esetben viszont az agy is megduzzadhat, ami fejfájáshoz, görcsökhöz, kómához és akár halálhoz is vezethet. Az idősebbek körében egyébként nagyobb a hiponatrémia kialakulásának kockázata. Ennek az az oka, hogy ők gyakrabban szednek gyógyszereket kifejezetten a vér nátriumszintjének csökkentése érdekében. Emellett nagyobb a kockázat az olyan sportolók esetében is, akik hosszútávú erőnléti versenyeken vesznek részt. Ilyenkor általában az áll a háttérben, hogy a sportemberek a fokozott verejtékezés miatt több vizet isznak, az izzadással elvesztett nátriumot azonban nem pótolják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős vagy derült lesz az ég. A délies szél a Dunántúl nyugati felén megélénkül, helyenként meg is erősödik. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra