Drámaian csökkenti a fertőzések számát az antimikrobiális varrat a vízfejűség (orvosi nevén hidrocephalus) miatt agyi shuntműtétre kényszerülő gyermekek körében, derül ki egy vizsgálatból, mely Curtis Rozelle idegsebész vezetésével zajlott a Buffalói Egyetemen.
A shunt arra szolgál, hogy elvezesse a többletfolyadékot a gyermekek agyából, megkímélve ezáltal őket a fokozódó nyomás káros következményeitől. Az ilyen műtétek után azonban a shuntfertőzések aránya elég magas, ezért sok gyermeket újra kell operálni, nő a kórházi tartózkodás hossza, az idegsebészeti szövődmények előfordulása és a halálozás. A Journal of Neurosurgery: Pediatrics-ban megjelenő cikk szerint az új technikával azonban szignifikáns mértékben csökken a shuntfertőzések száma a műtétet követő hat hónapban.
A vizsgálatban 61 gyermeket osztottak véletlenszerűen két csoportba: egy részük antimikrobiális varratot kapott, míg a többiek sebét a hagyományos módszerrel zárták. Az összes (összesen 84) shuntműtétet két idegsebész végezte a buffalói Kaleida Egészség Női és Gyermekkórházban. A vizsgálat végére az új technikával operált gyerekek körében 4,3 százalék (46-ből kettő) volt a fertőzések aránya, szemben a kontroll csoport 21 százalékával (38 közül nyolc eset). Dr. Rozelle és csapata állatkísérletek ígéretes eredményei alapján kezdett a vizsgálatba, melynek során triclosannal átitatott varratot használtak a sebzárásra. Az eredmények önmagukért beszélnek, az antimikrobiális varrat használata 16 százalékkal csökkentette a fertőzéseket. Mint minden módszernek, az új eljárásnak is vannak hátrányai. Az antibiotikummal-impregnált varrat nem alkalmazható antibiotikumra érzékeny páciensek esetében, ráadásul sokkal drágább is, mint a hagyományos sebzárás. Dr. Rozelle szerint az antimikrobiális varratot az orvoslás más területein, így például pacemakerek beültetésekor és gyógyszert adagoló pumpák behelyezésekor is fel lehet használni a fertőzések csökkentések érdekében.