Tíz éven belül elkészülhet egy olyan vakcina, amely megelőzheti a bőrrák egyes fajtáit - jelentette ki hétvégén egy méhnyakrák elleni védőoltást kifejlesztő ausztrál kutató.
Ian Frazer professzor elmondta, hogy az oltóanyag az állatkísérletekben sikeresnek bizonyult, és a humán kísérletek már jövőre megkezdődhetnek.
Frazer bejelentette, hogy a vakcina védelmet nyújt az úgynevezett pikkelysejtes bőrrák ellen, a halálosabb melanómák ellen azonban nem. Azt is elmondta, hogy az 1985-ben megkezdett kutatásból az oltóanyag tényleges kifejlesztéséig még körülbelül egy évtizedre lesz szükség.
"Ennyi ideig tartott rájönnünk, hogyan működik az immunrendszer a bőrben, hogy megtehessük a szükséges lépéseket az áttöréshez" - nyilatkozta a Queensland Egyetem kutatója. "Ha az emberekben is működik, óriási előrelépést fog jelenteni."
A védőoltást 10 és 12 év közötti gyermekek esetében lehet majd alkalmazni a bőrrák megelőzése érdekében, mely betegség csak Ausztráliában évente körülbelül 1600 halálos áldozatot követel. A napos országban közel 400 000 embert diagnosztizálnak bőrrákkal évente, és a rákbetegségekkel foglalkozó szakorvosok szerint még ha az oltóanyag beválik is az emberekben, nem szabad abbahagyni a nap elleni védelem alkalmazását.
David Currow, a kutatást és oktatást segítő kormánytestület, a Cancer Australia vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a védőoltás nem az összes bőrrák típust előzi meg.
"Amint azt a méhnyakrák esetében is láthattuk, a méhnyak rákos megbetegedéseinek 70 százalékával elbánik az oltóanyag, 30 százalék esetében azonban tehetetlen. Ugyanez a helyzet a bőrrák védőoltásával is. Ebből az következik, hogy az egyik leghatékonyabb dolog, amit tehetünk az, hogy a napsugárzás behatásának csökkentésével a bőrünkre korlátozzuk a betegség kockázatát."
Copyright AFP [2008] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com