Csaknem megduplázódott az Amerikai Egyesült Államokban a cukorbetegség kezelésére szánt gyógyszerekre fordított éves kiadások összege a 2001 és 2007 közötti időszakban. A növekvő tendencia, és a tavalyi esztendőben mintegy 12,5 milliárd dollárra rúgó költségek maguk után vonták a kérdést: vajon megtérül-e ez a hatalmas anyagi ráfordítás?
Az Archives of Internal Medicine folyóiratban megjelent közleményben a Stanford Egyetem és a Chicagói Egyetem kutatócsoportokat koordináló Randall Stafford úgy véli: "az, hogy a költségek csaknem megduplázódtak, részben a kezelések eredményességének javulására utalhat, azonban tennünk kell egy lépést hátra, hogy megvizsgáljuk az esetleg túlzott mértékben alkalmazott, újabb és drágább gyógyszerek értékét."
Dr. Stafford véleménye szerint "pusztán az, hogy egy gyógyszer új vagy új hatásmechanizmussal rendelkezik, még nem jelenti azt, hogy klinikai értelemben is hozzájárul egy adott betegség gyógyításához." Hangsúlyozta a mérlegelés fontosságát: az alkalmazás esetleges előnyeinek számbavétele mellett az új terápiák megnövekedett költségeit sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Az eddig 6 hónapig tartó megfigyelések azonban kevésnek bizonyulnak, a kutatás elmélyítéséhez további területek vizsgálatát tűzték ki célul.