Kék színben pompázik ma a budapesti Szabadság-szobor. A szokatlan esemény a cukorbetegség elleni küzdelemre szólít fel a nemzetközi diabétesz-világnapon.
A MACOSZ mai sajtótájékoztatóján Kincses János elnöktől azt is megtudhattuk, hogy a cukorbetegség jelenleg hazánkban körülbelül 600.000 embert érint közvetlenül, ám majdnem minden felfedezett betegre jut egy, aki még nem fordult orvoshoz problémáival - így viszont már 10% körüli elterjedtségről beszélhetünk.
A kék színnel megvilágított szobor - melynek szerte a világban olyan híres "párjai" lesznek, mint a gízai piramisok és a Szfinx, a Rio de Janeiro-i óriás Jézus-szobor, az Empire State Building, az Eiffel torony vagy Japánban a Kamakura-i nagy Buddha szobor - arra a tényre is megpróbál minket emlékeztetni, hogy minden ötödik másodpercben egy új cukorbetegséget diagnosztizálnak!
A Fővárosi Önkormányzat szívesen járul hozzá az akció sikeréhez - állt Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes levelében, aki arról is beszámolt, hogy édesapja és kilenc éves kislánya révén maga is érintettnek számít.
2008. november 14-én, az inzulin felfedezőjének - Frederick Banting (1891-1941) - születésnapján vessen egy pillantást a kék fénybe öltöztetett Szabadság-szoborra, ha teheti! Így minden bizonnyal azon is elgondolkodik majd, mit tehet Ön személyesen a cukorbetegség elkerüléséért!
Ellátoghat például az idén 20 éves jubileumát ünneplő Cukorbetegek Budapesti Egyesülete szervezésében megvalósuló világnapi rendezvényre, melyre 2008. november 15-én, a XII. kerületi MOM Művelődési Központban kerül sor. A programban előadások, kiállítók bemutatója, diabetikus ételek kóstolója, vérnyomás-, vércukor-, koleszterinszint-mérés, neuropátiás és szemészeti vizsgálat kíséri. A szakmai programot neves művészek közreműködésével zajló szórakoztató program zárja.
Pilling Róbert
Animáció: HáziPatika.com