Operációs fejmikroszkópot kapott a Debreceni Egyetem (DE) Gyermekgyógyászati Intézete a Gyermekrák Alapítványtól. A 23,7 millió forintos eszközzel az orvosok biztonságosabban tudják operálni a kis súlyú újszülötteket.
Parragh György, az egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DE OEC) elnöke az átadáskor elmondta, az eszköz az orvosok munkájában komoly segítséget jelent. Az operációs fejmikroszkóp a legkisebb képleteket is megfelelő méretűre nagyítja fel, így a rákos gyerekek műtétjeinél az ép és a daganatos szövetek sokkal hamarabb felismerhetővé válnak, így az ellátás biztonságosabbá válik.
Az orvos fején hordott szemüvegszerű mikroszkóp a kis súlyú újszülöttek, az urológiai rendellenességgel, az ajak-szájpad hasadékkal született gyerekek ellátásakor, a bonyolult rekonstrukciós műtétek végzésénél is kiemelt jelentőségű - mondta az elnök.
Hozzátette: a centrum igyekszik folyamatosan fejleszteni eszközparkját, a jövőben például megpróbálnak pályázati forrásokat igénybe venni a sugárterápiás eszközök és protonterápiás eljáráshoz használható műszerek beszerzésére. A korszerű eszközpark megteremtése a centrumon belül azért is kiemelten fontos, mert az országban itt a legmagasabb a daganatos betegek száma - emelte ki Parragh György.
Balogh István, a Gyermekrák Alapítvány elnöke megjegyezte, a DE OEC részéről merült fel az igény egy olyan eszköz beszerzésére, amellyel javulhat a kisgyerekek, elsősorban a daganatos betegségben szenvedők ellátása. Elmondása szerint míg az eszköz két évvel ezelőtt egy orvostudományi kiállításon szakmai kuriózumnak számított, Magyarországon már a második ilyen készüléket bocsáthatják az orvosok rendelkezésére.