Fermentálni nem csak a savanyú káposztát lehet, de olyan más népszerű zöldség is elkészíthető így, mint például a sárgarépa. A különleges íz csak ráadás, a fermentált élelmiszerek nagy előnye az egészségünkre gyakorolt számos jótékony hatása.
A fermentált élelmiszerek fogyasztásának számos pozitív hatása ismert. A folyamat során az élelmiszereket különféle mikroorganizmusok enzimjeinek segítségével erjesztik meg. A nyers zöldséget sóoldatba áztatják, majd szobahőmérsékleten hagyják erjedni. Amikor a tejsavbaktériumok elkezdenek dolgozni, a zöldség „megsavanyodik”. Ennek köszönhetően egy igen összetett, csípősen savanykás ízvilág alakul ki. Ha az élelmiszer elérte a kívánt erjedési fokot, helyezzük tiszta üvegbe, majd tegyük hűtőbe. Így hetekig, vagy akár hónapokig is eltartható a savanyúság.
Ezért egészséges a sárgarépa
A sárgarépának a megvastagodott, tápanyagokban gazdag gyökerét fogyasztjuk, ami dugig van vitaminokkal és a szervezetünk számára kulcsfontosságú tápanyagokkal. A növény fontos biológiai hatóanyaga a béta-karotin, amelynek egyébként a színét is köszönheti. Karotintartalma, amely jelentős antioxidáns fajtánként változó, 6-15 mg/100 g között mozog. Ezt a szervezet A-vitaminná alakítja át, ami nélkülözhetetlen a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából. Az A-vitamin hiányában kialakulhat a farkasvakság. Emellett a gyökér tartalmaz még flavonoidokat és illóolajat is, amelyek mind kulcsfontosságúak a szervezetünk egészsége szempontjából.
A sárgarépát szinte minden formában fogyaszthatjuk, nyersen, főzve, párolva, vagy akár sütve. Kevesen tudják, de a répát is fermentálhatjuk, ízletes és egészséges vitaminbombát készítve belőle. Íme a recept!
Fermentált sárgarépa recept
Hozzávalók:
- fél kiló sárgarépa;
- 1 evőkanál só;
- fél evőkanál fahéj;
- fél liter víz;
- juharszirup;
- 1 db közepes méretű citrom;
- 1 db közepes méretű lime;
- 1 db 1-2 cm-es gyömbér;
Elkészítés:
- Tisztítsuk meg a sárgarépát, majd hosszában felvágva daraboljuk fel, és helyezzük el őket alaposan kitisztított, steril üvegekbe.
- Mossuk meg a lime-ot, a citromot, illetve a gyömbért. Reszeljük le a citrom és a gyömbér héját, utóbbit ízlés szerinti mennyiségben, a fűszeres íze ugyanis domináns. Öntsük az üveg aljába, majd nyomjuk rá egy fél lime levét. adjunk ehhez két evőkanál juharszirupot is, majd szórjunk rá nagyjából 1 evőkanálnyi fahéjat.
- Keverjük a sót a tisztított vízbe, forraljuk fel majd hagyjuk kihűlni. Ezzel a vízzel aztán öntsük fel az üveget, benne a répával és a fűszerekkel.
- Fedjük le az üveget, majd szobahőmérsékleten hagyjuk állni nagyjából egy hétig. figyeljünk rá, hogy ne forrjon ki belőle a víz, és időnként engedjük ki a keletkező szén-dioxidot.