A gyermekük közelében dohányzó szülők a nikotinfüggőség veszélyének teszik ki utódjaikat, mivel a passzív dohányzás is függőséget okozhat - hívják fel a figyelmet kanadai kutatók.
Kanadában egyébként erőteljes dohányzásról leszoktató kampány van, ott látták el először elrettentő képekkel a cigarettás dobozokat.
Kilenc kanadai kutatóintézet együttműködéséből született az a tanulmány, mely szerint a passzív dohányzás mind az autóban, mind a lakásban növeli az esélyét annak, hogy az egyébként nem dohányzó gyermek a nikotinfüggőség tüneteiben szenvedjen. A közlemény vezető szerzője, Dr. Jenneifer O'Loughlin (Montreáli Egyetem, Szociális és Preventív Medicina Intézet) elmondta, hogy eredményeik alapján még több népegészségügyi erőfeszítésre lenne szükség a gyermekek jelenlétében való dohányzás visszaszorítására, és meg kellene erősíteni a dohányzás tiltását az olyan gépjárműben, melyben gyermek is tartózkodik.
A vizsgálatba 29 quebeci iskolából 1 800 gyermeket vontak be. A 10-12 év közötti, mindenféle társadalmi és gazdasági osztály képviselő tanulók kérdőívet töltöttek ki, melyben egészségi állapotukat leíró kérdéseken kívül a nikotinfüggőség tüneteivel és a passzív dohányzás mértékével kapcsolatos kérdések is szerepeltek. Az első szerző, Mathieu Bélanger elmondta, hogy elméletileg a nemdohányzó emberek nem szenvedhetnek nikotinfüggőség tüneteitől, ám eredményeik szerint a sosem dohányzó gyerekek 5 százaléka számolt be mégis depresszióról, alvászavarokról, ingerlékenységről, szorongásról, nyugtalanságról, koncentrációs problémákról és fokozott étvágyról.
Animáció és képgaléria: HáziPatika.com