Az Albertai Egyetem kutatói 132 gyógyszerésszel beszélgettek a vitaminok, a fokhagyma, a szentjánosfű, az echinacea és az ásványi eredetű probiotikumok mellékhatásairól.
Minden második megkérdezett találkozott már olyan esettel, amikor természetes eredetű gyógyhatású szer receptköteles gyógyszerrel kombinálva káros mellékhatást okozott, de száz gyógyszerész közül csupán egy-kettő jelentette az eseteket a kanadai egészségügyi hatóságoknak.
Több tíz éve van olyan tapasztalati megfigyelés, hogy azok között az emberek között, akik sok gyümölcsöt, zöldséget, és nyers ételt esznek, a civilizációs betegségek, daganatos megbetegedések, cukorbetegség, szív-érrendszeri betegségek ritkábban fordulnak elő. Arra is rájöttek, hogy a zöldségek, a színes ételek, paradicsom, uborka, saláta és a gyümölcsök tele vannak antioxidánsokkal. Ennek kapcsán megvizsgálták, hogy viselkednek megtisztítva ezek az antioxidáns molekulák kémcsőben különböző sejteken. Azt találták, hogy nagyon hatékonyan csökkentik a szabadgyök terhelést. Ezek után, komoly, klinikai vizsgálatokat kezdtek beteg emberek körében, illetve olyanok között, akik hajlamosak voltak valamilyen betegségre. A vizsgálatok szinte kivétel nélkül azzal az eredménnyel zárultak, hogy ezek az izoláltan bevitt antioxidánsok nem hatékonyak. Sőt, néha még mellékhatásaik is voltak. Adott esetben elősegíthették betegségek kialakulását. Nagyon sok kis vizsgálat is volt. Kiderült például, hogy megfázás esetén nagy mennyiségben adott C-vitamin rövidítette az ágyban töltött időt. Ezek azonban nem voltak szigorúan kontrollált vizsgálatok. Ezeket a bizonyíték alapú orvoslás nem tekinti megalapozottnak - mondja Sőti Csaba stresszkutató, a Semmelweis Egyetem Orvos-Vegytani Intézetének az adjunktusa.
Ezekben a klinikai vizsgálatokban nem zöldségeket ettek, hanem a letisztított molekulákat, és lehet, hogy ez a probléma. Hiszen, hogyha megnézünk egy paradicsomot, abban a fő antioxidánson, a likopinon kívül nagyon sok más anyag is van, amely segítheti a likopin felszívódását, hatékonyan működhet másféle reakciókban. Össze is játszhat esetleg a likopinnal. Az áldásos hatás ezek együttesének köszönhető. Például a C vitamin nagyon szeret reakcióba lépni a vassal. Ennek a reakciónak a során rengeteg szabadgyök képződik. A szervezetünkben ez az egyik leginkább előrehaladó reakció az öregedés folyamán. Ennek kapcsán keletkeznek az öregedési pigmentek is, mert a vasraktárak a szervezetben reakcióba lépnek a C vitaminnal, és úgynevezett redox ciklust alakítanak ki. Új meg új szabadgyökök keletkeznek, amelyek károsítják a molekulákat. Tehát az antioxidánsok egyik oldalon képesek semlegesíteni is a szabadgyököket, a másik oldalon képesek ilyen gyökkialakító folyamatokban nagyon aktívan részt venni.
Például hogyha valaki C vitamint szed, és közben vas tablettát is szed. A C vitamin egyébként segíti a vas felszívódását, de ugyanakkor szabadgyökök is termelődnek a gyomorban. Vannak olyan vizsgálatok, amelyekben hatékony volt a C vitamin, vannak olyanok, ahol nem. A C vitaminról nem mutatták ki azt tudomásom szerint, hogy káros lett volna bármilyen tekintetben is, de tabletták bekapkodásával nem lehet pótolni sem a mozgást, sem a jó táplálkozást. Az antioxidánsok tehát egyfelől képesek semlegesíteni a szabadgyököket, másfelől viszont igen aktívan részt vesznek gyök kialakító folyamatokban. Éppen azért, mert könnyen reagálnak a szabadgyökökkel, és a reakció során keletkezhetnek további szabadgyökök. Ezért van az, hogy kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő mozgással az antioxidánsok áldásos hatásúak lehetnek. Ugyanakkor, hogyha valaki nem megfelelő életstílust él, csak a pirulákat szedi, akkor lehet, hogy még ront is a helyzetén.
MRO
(2007.08.06. 11:35)