A különféle zárt terekben (például bárokban, éttermekben, munkahelyeken, bevásárlóközpontokban) mért dohányfüst tartalom magasabb volt mint WHO által elfogadott egészségre még nem káros határértékek - derült ki abból a kutatásból, amelyet egy kétnapos, dohányzással foglalkozó budapesti konferencián ismertetettek.
Az epidemológusok csak a 30-as évek TBC járványaihoz tudják hasonlítani, hogy évente mintegy 28.000 haláleset írható egyértelműen a dohányzás számlájára, körülbelül minden tizedik közülük sohasem dohányzott, csak passzívan szívta be mások dohányfüstjét.
Mechtler László professzor az Amerikai Magyar Orvosszövetség elnöke a Budapesten megrendezett "Dohányzás - nehéz leszokni? Tobacco epidemic in Hungary" konferencián megjegyezte, hogy Magyarországon - szerencsére - nem nagyon van jelen AIDS, viszont helyette egy legalább hasonlóan súlyos problémával kell szembenéznünk, a dohányzással.
Mindemellett a tendenciák azt mutatják, hogy egyelőre nem számolhatunk a cigarettázás visszaszorulásával, sőt akár további terjedésére is készülni kell, hiszen egy közelmúltban készült felmérés szerint a 11. osztályos (16-17 éves) tanulók több mint harmada - a fiúk 37,7 százaléka és a lányok 33 százaléka - heti rendszerességgel dohányzik, akik egyharmada nagy valószínűséggel máris napi nikotinfogyasztónak tekinthető.
Az konferencián előadást tartottak a dohányzás elleni küzdelem nemzetközi hírű amerikai és az Egyesült Államokban élő magyar származású orvosai, tudományos kutatói.
Közülük is kiemelkedik Dr. K. Michael Cummings, az amerikai dohányzásellenes kampány vezetője, a világhírű Roswell Park Rákkutatási Intézet egyik elnöke is, aki részt vett az Egészségügyi Világszervezet, a WHO Dohányzásellenes Keretegyezményének kidolgozásában és ennek számos amerikai államban történt bevezetésében. Ez a név egyébként máshonnan is ismert lehet, mivel ő volt az a kulcsszereplő, akinek a szakvéleménye döntő volt a híressé vált - azóta filmen és könyvekben is megörökített - New York állam kontra dohánygyárak perben.
A konferencia komplexen foglalkozott a dohányzás témájával, az orvosi tárgyú előadások a nikotinfüggőség kezelésétől, a dohányzás okozta, különféle szervekben bekövetkező hatásokról.
Az előadások egy jelentős része kifejezetten a dohányzás gazdasági vetületeivel foglalkozott, részben az okozott "károk" felmérésével, számszerűsítésével, részben pedig a különféle ellenlépések egészséggazdasági, megtérülési elemzésével.
Szintén a konferencián mutatták be az amerikai segítséggel elkészült, Magyarországon végzett dohányfüstkoncentráció-mérés eredményeit is.
Ebből kiderült, hogy a különféle zárt terekben (például bárokban, éttermekben, munkahelyeken, bevásárlóközpontokban) mért dohányfüst tartalom tipikusan magasabb volt mint WHO vagy US Environmental Protection Agency által elfogadott egészségre még nem káros határértékeknek.
Kéky Kira