Mint azt korábban megírtuk , az Országgyűlés 2019 végén fogadta el a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló törvényt. Az új társadalombiztosítási törvény értelmében azok, akik - bár kötelesek lennének - hosszabb ideig nem fizetnek egészségügyi szolgáltatási járulékot, elveszítik TAJ-számukat. Az eredeti tervek szerint ez már három hónapnyi tartozás után életbe lépett volna, a parlament tavaly nyáron ugyanakkor hat hónapra módosította a hátralékos időszakot.
Izer Norbert adóügyi államtitkár a Magyar Nemzetnek nyilatkozva elmondta, február 12-től lép életbe a változtatás, így ezt követően már ténylegesen érvénytelenné válik azon magánszemélyek társadalombiztosítási azonosító jele (TAJ-száma), akik nem egyenlítik ki hat hónapnyi vagy régebb óta halmozódó tartozásukat. Az államtitkár elmondása szerint jelenleg ez a veszély hetvenezer embernél áll fenn, azaz ennyien eshetnek el a térítésmentes állami egészségügyi ellátástól.
"A hazai társadalombiztosítás mintegy tízmillió ember kockázatközössége, amelyben a törvény világosan megszabja, hogy kinek mennyit kell befizetnie. Ha valaki nem rója le, amennyit a jogszabály elvár, ám ingyenesen igénybe veszi az állami egészségügyi ellátást, akkor igazságtalan helyzet áll elő. Ez az egyébként évtizedek óta fennálló állapot szűnik meg a napokban" - hangsúlyozta Izer az interjúban. Hozzátette, a járulék havi összege nyolcezer forint, ez pedig álláspontja szerint csekély összeg, tekintve, hogy az Európai Unió tagállamainak többsége többet kér a hasonló körű szolgáltatásért.
Az államtitkár leszögezte, nem minden társadalmi csoportot érint a járulékfizetés kötelezettsége. A többi között a nyugdíjasok, diákok, hajléktalanok, közmunkások, munkanélküliek, a szociális ellátásra jogosultak és a kismamák számára egyaránt ingyenes állami egészségügyi ellátást garantál a törvény. "A hathavi tartozást felhalmozók is kivehetik még a részüket a rendszer fenntartásából; ki azzal, hogy befizeti a járulékot, ki azzal, hogy jelzi nehéz anyagi körülményeit, ki pedig azzal, hogy külföldi munkavégzés és külföldi adófizetés esetén kijelentkezik a magyar biztosítási rendszerből" - jelezte Izer.