Kiderült, miért fontos a gyereknek biciklizni

Azok a gyerekek, akik már fiatalon is kerékpárral, vagy gyalogszerrel mennek iskolába, a későbbiekben is nagyobb arányban közlekednek ilyen módon. Ez pedig az egészségi állapotukra is jó hatással van.

Nem minden gyermeket visznek autóval az iskolába, sokan pedig a tömegközlekedés helyett is gyalog vagy kerékpárral jutnak el oda. A National Household Travel Survey adatai szerint az Egyesült Államokban a gyerekek körülbelül 11 százaléka közlekedik így, és ez az arány egy évtizede nem változott. Egy frissen publikált tanulmányban azonban a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kerékpározó gyermekek a későbbi életszakaszaikban is sokkal nagyobb arányban ülnek nyeregbe azokhoz képest, akiknél gyerekkorban nem ez volt a szokás. 

Kisgyermekkortól fontos a kerékpározás

A kutatók New Jersey négy városrészében (Camden, New Brunswick, Newark és Trenton) kérdeztek ki szülőket arról, hogyan jut el a gyermekük az iskolába. Mivel ezekben a városrészekben nagyobb arányban élnek alacsonyabb keresetű családok, sokak számára nem megoldható egy autó fenntartása. A gyermekek így nagyobb arányban járnak gyalog vagy kerékpárral reggelente. A kutatás során 2009 és 2017 között több alkalommal is kikérdezték a családokat arról is, hogy milyen gyakran ülnek kerékpárra vagy használják például a tömegközlekedési eszközöket. Összesen 587 háztartás adatait gyűjtötték így össze a kutatók.

kerékpározás, iskola
A gyermek egészségének szempontjából is fontos a kerékpározás. Fotó: Getty Images

A szakemberek arra az eredményre jutottak, hogy a vizsgálat kezdetétől kerékpározó gyermekek több mint háromnegyede évekkel később is rendszeresen biciklizett, míg a nyomon követés ideje alatt csak kevesen váltottak át kétkerekűre azok közül, akik korábban nem így közlekedtek. Összességében hétszer nagyobb valószínűséggel bringáztak vagy gyalogoltak azok a gyerekek, akik kisebb koruktól ehhez szoktak.

A közbiztonságon is sok múlik

Nem meglepő módon a közbiztonság is befolyásolta azt, hogy a gyermekek mennyit sétálnak vagy kerékpároznak az utcán: azokon a környékeken, amelyet a szülők biztonságosnak ítéltek meg, a gyerekek 2,5-szer nagyobb valószínűséggel közlekedtek gyalogszerrel vagy kerékpárral reggelente.

Gyermekkorban az egészséges fejlődéshez napi 60 perc mozgásra lenne szükség, a legtöbb fiatal mozgásának időtartama azonban ezt nem éri el – mutatott rá Dr. Robin DeWeese, a kutatás vezetője. A szakember szerint a séta vagy kerékpározás az iskola előtt segíthetne ezen javítani, fontos tehát, hogy már kisgyermekkortól barátkozzanak ezekkel a mozgásformákkal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra