Még egy ok, hogy ne vigyünk telefont a vécére

A megtapadó kórokozókon túl más okból is jobb, ha nem visszük magunkkal a mobilunkat oda, ahová a király is gyalog jár.

Tízből kilencen a vécére is magukkal viszik a mobiljukat, a YouGov statisztikái szerint pedig az emberek 57 százaléka bevallja, hogy használja a telefonját a legkisebb helyiségben. Egy sebész viszont nemrég arról beszélt a LADBible cikkében, milyen veszéllyel járhat ez a szokás, a már elég sokat emlegetett kórokozókon túl.

Hosszabb idő, több erőlködés

Dr. Karen Zaghiyan szerint mivel a telefonunkba merülve a vécézés tovább tart, ez extra nyomást gyakorol a végbélnyílásra, ami aranyeret okozhat. „Az aranyér a végbélnyíláson belül és kívül elhelyezkedő vénák összessége. Mindenkinek van aranyere. Velük születik” – foglalta össze.

mobiltelefon
Jobb, ha kint hagyjuk a telefonunkat. Fotó: Getty Images

A probléma tehát nem ez, hanem, hogy az ülés és a görgetés közbeni erőlködés miatt ezek a vénák vérrel telítődnek. És ez olyan tüneteket okozhat, mint a fájdalom, duzzanat vagy vérzés. Erre egyelőre nincs empirikus bizonyíték, de egy klinikai kísérlet folyamatban van, és az orvosok eléggé meg vannak győződve az összefüggés helyességéről.

Mi lehet a megoldás?

Tehát azon kívül, hogy a nem visszük magunkkal a mobilunkat a vécére, az orvos szerint érdemes lecsökkenteni a bent töltött időt is: csak addig ücsörögjünk a trónon, amíg a tényleges késztetés tart. „Ha a vécén töltött néhány perc után sem sikerül a székletürítés, ne erőltessük, inkább csináljunk valami mást. Majd visszatérünk, amikor újra megjön a késztetés” – mondta.

Mennyi időt szánjunk a nagydolgunkra?

A vécén töltött idő ideális hossza egy és 15 perc között van - bármi, ami ennél hosszabb, székrekedési problémára utalhat.

Vécézés után érdemes legalább 20 másodpercet alapos kézmosásra szánni, illetve a lehetőség hiányában az NHS szerint alkoholos kézfertőtlenítőt is használhatunk.

Mi a teendő, ha mégis bevisszük magunkkal a mobilt a vécére?

Persze, bárkivel előfordulhat, hogy valamilyen halaszthatatlan dolog miatt be kell vinnie magával a telefonját oda, ahová a király is gyalog jár. Ebben az esetben érdemes lehajtani az ülőkét, mielőtt lehúznánk, mert minden öblítésnél székletrészecskék kerülnek a levegőbe, amelyek a telefonunkon is landolhatnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Végül pedig antibakteriális törlőkendővel töröljük át a mobilunkat, alaposan mossuk meg a kezünket is, és csak ezután használjuk újra a telefont – főleg, ha a klasszikus módon, az arcunkhoz emelve szeretnénk felhívni valakit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra