Miről árulkodik a lábfej?

Elszíneződés, duzzanat, vizenyő, viszketés, furcsa körömelváltozások: mind-mind a szervezet üzenetei, hogy valami nem stimmel. Járjunk utána, mi a baj!

„Békaláb”

Folyton fázik a lábad, és nyáron is zoknit húzol? Általában a rossz vérkeringés az ok, amelyet kiválthat a dohányzás, a kevés mozgás, az erek betegsége, vagy a pajzsmirigyzavar is. Ha állandósul a panasz, ki kell vizsgáltatni, mi van a háttérben.

Viszkető lábfej

Leggyakrabban gombás fertőzés, allergia vagy pikkelysömör okozza – a bőrgyógyász segít kideríteni, miről van szó pontosan. De érrendszeri probléma is lehet, ha a hajszálerek nem tudják friss oxigénnel ellátni a bőrt.

férfi masszírozza egy nő talpát
Lábfejed állapota többet elárul egészségedről, mint gondolnád. Fotó: Getty Images

Elszíneződött lábujjak

Gombás fertőzés hatására lehet vörös és hámló a bőr. Ha viszont az úgynevezett Raynaud-szindróma okozza a panaszt, akkor a bőr elfehéredik és fáj, mert az artériák hirtelen összeszűkülnek, a vér pedig kiáramlik az ujjakból. Később, amikor az érgörcs múlik, az ujjak lilásak lesznek, majd vörösek. A folyamat akár 30 percig is tarthat, és sokszor zsibbadtság, duzzanat is társul mellé.

Égő, bizsergő lábfej

Talán már neked is ismerős lehet ez az érzés, ha „elülted” a lábadat , és bizsereg. Ha ugyanezt viszont indok nélkül és gyakran érzed, vagy a lábad érzéketlenné válik egyes területeken, akkor keringési zavar, perifériás artériás betegség, vagy cukorbetegség nyomán fellépő idegkárosodás is lehet a háttérben. Ez utóbbit diabéteszes neuropátiának hívják, amely a magas vércukorszint következménye. Mindenképpen forduljon orvoshoz!

Bütykök

A bütyök a láb leggyakoribb deformitása: a nagylábujj csontjainak és ízületeinek elmozdulása, amelynek következtében fájdalmas csontkinövés jön létre, amely kidörzsölődhet, és fekélyessé is válhat. Az előzmény általában a láb harántboltozatának süllyedése, a talpra nehezedő súly aránytalan eloszlása. Nőknél a szűk, magassarkú lábbelik miatt gyakoribb. De örökletes hajlam is mutatkozik rá, sőt bizonyos betegségek (például ízületi gyulladás) is szerepelhetnek a kiváltó okok közt. A kalapácsujj hasonlóan kellemetlen elváltozás: egy vagy két lábujj jellegzetes, V alakú torzulása; olykor az egyik lábujj a másik fölé kerül.

Mindkét deformitás esetén fontos a gyulladáscsökkentő készítmények alkalmazása, és a tünetek súlyosbodása ellen kényelmes cipő, talpbetét viselése. Bizonyos esetekben szükséges a műtéti korrekció is, megelőzve a boka, a térd, a csípőízület deformitását.

Nehezen gyógyuló sebek

A cukorbetegséget sokszor csak akkor fedezik fel, amikor már nagy rombolást vitt véghez a szervezetben. A magas cukorszint akadályozza a sebgyógyulást, mert a fehérvérsejtek munkáját gátolja. A lassú immunválasz ráadásul növeli a fertőzések esélyét. Cukorbetegség esetén egyébként a bütyökképződésre való hajlam is nő. A mozgatóizmok sorvadnak, megváltozik a lábboltozat, az apróbb csontok és ízületek elcsúszhatnak.

Súlyosabb esetben a rossz keringésű lábon fekélyek alakulhatnak ki, az izmok sorvadása miatt pedig a szövetek is elhalhatnak. Ezeket a részeket el kell távolítani, hogy ne mérgezzék a szervezetet, előrehaladott állapotban pedig akár amputációra is szorulhat a beteg.

Dagadt lábfej

A lábszárak, a bokák és a lábfej „vizesedése” kánikulában, menstruáció esetén, hosszabb állás vagy ülés után egészségeseknél is kialakulhat. De ha gyakori jelenség és egyoldali, akkor különösen oda kell figyelni rá. Kétoldali lábdagadást okozhat a szívelégtelenség: ilyen esetben a bőrbe nyomott ujj helye sokáig látszik, a beteg könnyen kifullad (főként éjszaka), és gyakran kell vizelnie. Ödémásodást okozhat a vese és a máj betegsége is, a pajzsmirigy-alulműködés, a visszeresség.

Ha egyoldali a lábdagadás, akkor mélyvénás trombózisra lehet gyanakodni, és minél hamarabb kórházi ellátás, véralvadásgátló adása szükséges. A nyirokkeringés zavara esetén is dagadhat a láb, ha például egy daganatos betegség miatt a nyirokcsomókat el kellett eltávolítani.

Deformált lábkörmök

Ha a köröm széle kifelé hajlik, felszíne homorú, akkor vashiányról lehet szó – laborvizsgálat szükséges az igazolására. A domború köröm oxigénhiányról árulkodhat: szív- és tüdőbetegség állhat a háttérben, különösen, ha a kéz- és lábujjak vége megvastagodott. A lábkörmök barázdáltsága vitamin- és nyomelem-hiányra, emésztési zavarra figyelmeztet. A körmök színének megváltozása gombás fertőzésre utalhat, de komolyabb betegségekre is, úgyhogy mindenképpen lássa orvos, mielőtt házilag gyógyítgatni próbálnád.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra