Molekuláris fénykép egy baktérium fehérjéről

Amerikai és brit kutatók először kapták lencsevégre olyan fehérjéket, amint transzlokálódtak (áthelyeződtek) a baktérium külső sejthártyáján.

Ez a molekuláris pillanatfelvétel segíti a kutatókat a sejthártyán keresztüli fehérje szállító folyamat tanulmányozásában. A jelenség segítségével a baktériumok fertőzőképességéért felelős virulens faktorok működése is megismerhetővé válhat. David G. Thanassinak, valamint társkutatóknak a Stony Brook Egyetemről, a Brookhaven Nemzeti Laboratóriumból, a Washington Egyetemről, a Londoni Egyetemről sikerült először megörökíteni a pillanatot, amint fehérjék transzlokálódnak a baktérium sejthártyáján.

A kutatók úgynevezett röntgen krisztallográfiát használtak a "kapuőrnek" keresztelt fehérje szerkezetének meghatározásához.

A kapuőr (usher) molekula kristályszerkezetének analízisén kívül a kutatók elektronmikroszkópos felvételeket is készítettek. A felfedezés - és más előzetes megfigyelések - betekintést nyújtanak a Gram-negatív baktériumok sejthártyáján keresztüli virulens faktorok kiválasztásában.

"A készített molekuláris felvétellel új képet kapunk a baktérium által összegyűjtött virulens faktorokról" - mondja Dr. Thanassi, a Stony Brooke Egyetem Fertőző Betegségek Centrumából, aki a Molekuláris Genetikai és Mikrobiológiai Osztály docense. A felvétel ablakot nyit a sejthártyán keresztüli szekréció tanulmányozásához, valamint annak megértéséhez, hogy miként gyűjtik össze a kórokozó baktériumok a virulens faktoraikat a sejtfelszínen. Ez segítheti a virulens faktorok megcélzását, mely új megközelítést jelent az antibiotikumok számára."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A közlemény kísérő kommentárjában, a svéd Karolinska Egyetem Fertőző Betegségek Intézete kutatóinak megállapítása szerint "először láthatjuk a transzlokációs művelet részleteit kimagasló felbontóképességben".

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +2 °C

Napközben lassan zsugorodik a köd, elsősorban az Északi-középhegység területén tartósan meg is maradhat. Másutt nagyrészt erősen felhős vagy borult, párás idő várható. Délelőtt elvétve, majd délutántól észak, északnyugat felől csaknem országszerte várható időszakos eső. Délelőtt a déli szél helyenként megélénkül, majd délután északnyugatira fordul és több helyen lesz élénk, főként Sopron környékén előfordulhatnak erős széllökések is. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósan ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz. Késő estére 1 és 8 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra