Nagy központ, nagy bizonytalanság

Az Állami Egészségügyi Központ első igazi munkanapján a dolgozók egy része hazament, másokat elküldtek. Még mindig nem tudható, kinek maradt meg az állása. A betegeket is tanácstalannak láttuk.

Csigolya-összeroppanás utáni kontrollra várakozik Fülöp Jánosné az Állami Egészségügyi Központ röntgenje előtt. Lassan már két órája vár arra, hogy behívják. Csontjai ugyan összeforrtak, de ennyit nem tud egy helyben ülni, fáj a háta, a dereka. Egy baleset miatt, sürgősségi esetként került hetekkel ezelőtt az intézményhez, ahol meggyógyították. A várakozás azonban megviseli.

Egy ötvenes férfi a térdét röntgeneztetné. Ő is órák óta vár, s mint mondja, az a legrosszabb, hogy azt sem tudja, mire. Nem szól hozzá senki, hogy még hányan vannak előtte, sorra kerülhet-e. Végül a röntgen ajtaján kilépő fehér köpenyes nő csak annyit mond: fogalma sincs, mennyit kell még várni, mert munkatársai tájékoztató értekezleten ülnek. Ismerkednek az új épület, az új kórház rendjével. - Káosz - jegyzi meg halkan a férfi.

A tudakozó reggel még nem tudott telefonszámot adni az Állami Egészségügyi Központba. Az épület homlokzatán Honvéd Kórház felirat szerepel, utalás sincs arra, hogy itt működik az új kórházkomplexum, amely négy intézmény összevonásából jött létre. Van is, meg nincs is intézmény. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Hivatal honlapján az egybeolvadó intézmények - a Honvéd, a MÁV, a BM Központi, valamint az Országos Gyógyintézeti Központ - beutalási rendje is olyan, mintha nem történt volna semmi.

A mentők valahonnan mégis tudnak a változásról, mert Szilvásy István főigazgató szerint hétfő délutánig 34 esetet hoztak. A legsúlyosabb sérült mentőhelikopterrel érkezett. Arra a kérdésre, hogy miért kell órákat ülni a röntgenezésre várva, a főigazgató azt a választ adta, hogy figyelik a rendszer zökkenőit, folyamatosan javítják a hibákat. Az első két hét amolyan kísérleti üzem. De ő, mint mondja, azért van, hogy oldja a konfliktusokat, a feszültségeket. A társintézményekkel is kiegyensúlyozott kapcsolatra törekszik.

Azokban viszont még teljes a bizonytalanság. A MÁV központi kórházában az orvosok, nővérek, betegszállítók reggel még nem tudták, kell-e dolgozniuk. Volt olyan orvos, akinek azt mondták: nem kell felvennie a munkát, ráér július közepén bejönni. Délelőtt aztán kétféle levelet osztott szét az igazgatóság: egyeseket megerősítettek állásukban. Nekik azt írták: számítanak a munkájukra. Másokkal pedig közölték írásban is, hogy július huszadikáig be sem kell menniük. Tény, hogy 2450 embert elbocsátanak. Azt azonban még nem tudni biztosan, hogy ki tartozik ebbe a körbe.

A szakrendeléseken dolgozóknak is bizonytalan a helyzetük. Míg ugyanis a fekvőbeteg-osztályok az Állami Egészségügyi Központba kerültek, a járóbeteg-ellátás a Vasút Egészségügyi Kht. része lett. Onnan hétfőig semmilyen tájékoztatás nem érkezett.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

- A szakrendelésre beosztott orvosok közül volt olyan, aki át sem öltözött. Amikor kiderült, hogy még mindig nincs meg a végleges lista, egyszerűen hazament - állítja Prókay Sándorné, a Vasút-egészségügyi Dolgozók Szakszervezetének ügyvezetője. A budai MÁV Kórház gyógyszerésze a mai napig se tudja, hogy az aktív ellátás megszüntetése után kinek kell átadnia a műtétekhez használt narkotikumokat, illetve a leltárt. Azt sem tudja, hogy június 30. után milyen gyógyító jogosítványai maradtak. Prókayné szerint mindenki a szakszervezeti irodára telefonál. Tőle kérdezik a főorvosok, van-e még munkahelyük, hol lehet a betöltetlen álláshelyekre jelentkezni. Pedig az átalakítást megelőző tárgyalásokon a kormányzat képviselői még azt ígérték, hogy valamennyi telephelyen lesz elhelyezkedést segítő iroda. Nincs.

A MÁV Kórház előcsarnokában türelmesen várnak sorukra a betegek. Egy nővér elmondja, hogy csak tegnap reggel kapta meg a levelet arról, hogy maradhat. Osztályukról csak az megy, aki maga így döntött. A társaságában lévő beteghordó férfi munkájára szintén számítanak, bár, mint mondja: nem a marasztaló levél volt a nap egyetlen meglepetése. A szakrendelés és a kórház szétválása megkezdődött. Eddig a tüdőbetegeket házon belül áttolta a gondozóba, most viszont csak az utcán át viheti őket. Az ellátóhelyhez vezető belső utat lezárták. Aggódik, mi lesz, ha az utcán, a szállítás alatt lesznek rosszul az amúgy is a légzéssel küszködő betegek. Mit csinál velük orvos, kapcsolat nélkül?

A másik beolvadó intézmény, az Országos Gyógyintézeti Központ miniszteri biztosa, Havas Szófia hétfőn fölöslegesnek tartotta a honvédelmi tárca kabinetfőnöke által küldött hoszteszek segítségét, hiszen még az sem dőlt el, hogy melyik osztály hová költözik. Ő sem tudja. Intézményében kedden kerül sor a részletek pontosítására. Csak valószínűsíti, hogy az intézmény jogutódja egyes kérdésekben az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet lesz. Az OGYK december 31-ig még egyes osztályokon fogad betegeket. Ezután a kormányzat a telephelyet értékesíti.

A BM Központi Kórházban viszont már július elsején megszűnt az ellátás. A betegek ide már csak néhány hétig, és csak a kartonjaikért jöhetnek.

Patthelyzet Szegeden

Patthelyzet alakult ki a Szegedi Tudományegyetem szenátusának tegnapi ülésén a városi kórház és rendelőintézet, illetve az egyetemi klinikák összevonása ügyében. Ez a lépés a szegedi önkormányzat számára nagyon fontos, mert így politikai veszteség nélkül megszabadulhatna a megnyirbált aktív ágyszámú kórház fenntartásának költségeitől. Az egyetem más karainak azonban nem érdeke, hogy velük közös költségvetésbe kerüljön a klinikák után a kórház vesztesége is. Az integrációs szerződés feltételeinek elfogadására az egyetemi szenátusba 21 igen, 21 nem szavazat, valamint 3 tartózkodás érkezett. Ez jogilag azt jelentené, hogy a szenátus elvetette az integrációt. Botka László, Szeged polgármestere kérdésünkre azt mondta, az egyetemi szenátus a jövő héten újra szavaz a kérdésben. Szabó Gábor rektor szerint erre akkor van lehetőség, ha új körülmény merül fel - az egyetem vezetője azonban maga is biztosra vette, hogy egy hét múlva újra napirendre kerül a kérdés. Kérdésünket, hogy mindaddig újra szavaztatnak-e, amíg többségbe nem kerülnek az igenek, a rektor az újságírói fantázia körébe tartozónak minősítette.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős, napos idő ígérkezik, csapadék nem lesz. A délies szél a Dunántúl nagy részén megélénkül, nagy területen erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet tág határok, 3 és 15 fok között alakul, délnyugaton mérhetjük a legmagasabb, míg az Északi-középhegység térségében a 6 fok alatti értékeket. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra