Egy csaknem elfeledett orosz gyártmányú, eredetileg a szénanátha kezelésére kifejlesztett gyógyszer javítja az Alzheimer-kóros betegek kognitív képességeit - derül ki egy csütörtökön közzétett egyéves vizsgálat eredményeiből.
Állatkísérletek és kisebb humán vizsgálatok után a kutatók most viszonylag nagyobb, enyhe-közepes Alzheimer-kórral diagnosztizált betegcsoporton végezték vizsgálataikat. A neurodegeneratív betegség során mérgező plakkok és összegubancolódott fehérjék pusztítják az agysejteket, ami feledékenységhez, hangulatingadozáshoz, demenciához és végül halálhoz vezet. A kutatócsoport 11 orosz központ 155 betegét vonta be, akik napi három adag gyógyszert, vagy ártalmatlan, ugyanúgy kinéző tablettát (placebót) kaptak. Egy a gondolkodást és memóriát értékelő skála segítségével mérték fel a betegek állapotát. Hat hónap elteltével újra elvégezték a vizsgálatot, majd 134-en további 26 hetes kúrán vettek részt, melyet újabb felmérés követett.
A valódi hatóanyagot kapó csoport a vizsgálat mindkét fázisában jelentős javulást mutatott a kezdetekhez képest, míg a placebo csoport mutatói egyértelműen romlottak, állítják a kutatók. A gyógyszert a betegek "jól tűrték", leggyakoribb mellékhatásként a szájszárazság és a depresszív hangulat említhető.
A világon körülbelül 25 millió ember szenved Alzheimer-kórban, melyre egyelőre nincs gyógymód, csak jelentős mellékhatásokkal járó, ám mérsékelten hatékony kezelések állnak rendelkezésre. A gyógyszert forgalmazó orosz cég honlapjáról kiderül, hogy a Huntington-betegség ellen is tesztelt gyógyszert már fázis három klinikai vizsgálatban tesztelik az Alzheimer-kórral kapcsolatosan. A kutatás vezetője Rachelle Doody, a Texasban található Houstoni Baylor Orvostudományi Egyetem Alzheimer-kór és Memóriazavarok Központjának kutatója. A vizsgálati protokollt szigorú ellenőrzésnek vetették alá, hogy megfeleljen mind az amerikai, mind az orosz etikai követelményeknek, az eredményeket, melyeket tavaly adtak elő egy konferencián, szintén megvizsgálták, mielőtt megjelenhettek volna a The Lancet legutóbbi számában. Az orvosi média szerint Doodynak meg kellett küzdenie az orvostársadalom kételkedésével is a gyógyszer újrafelfedezésének körülményei miatt. A kutatók addig óvatosak lesznek a gyógyszer hatékonyságát illetően, amíg klinikai vizsgálatokkal ki nem derítik, hogyan teljesít más, már bizonyított kezelési eljárásokkal szemben. Hangsúlyozták, hogy a gyógyszer más szerekhez hasonlóan a betegség tüneteit javítja csak, tehát nem gyógyítja meg a kiváltó okot.
Copyright AFP [2008] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com