Stimulálnák a megújulásra képes agysejteket, helyrehoznák a károsodást

Magyarországon hat-nyolcezer sclerosis multiplexben (SM) szenvedő beteg él, nagy részük előbb-utóbb mozgássérültté válik. A Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikájának tanszékvezetője, Komoly Sámuel szerint a legújabb kutatások már nemcsak a betegség előrehaladásának lassítását célozzák, hanem a kialakult sérülések visszafordítását is lehetővé tehetik.

Egy tudományos kutatócsoport - amelyben ő is részt vesz - célja, hogy gyógyszereket fedezzen fel, amelyek stimulálják a megújulásra képes sejteket az agyban. Ezzel a kialakult károsodások egy része helyrehozható vagy mérsékelhető lenne.

Minthogy az újabban alkalmazott gyógyszeres kezelés fékezi a betegség előrehaladását, a kutatók bíznak abban, hogy a jövőben több sikerrel jár a gyógyítása.

A betegség okára az orvosok még ma sem tudnak egyértelmű választ adni. Elméleteknek azonban nincsenek híján. Egyes vélekedések szerint az immunrendszer T-nyiroksejtjei és nagy falósejtjei valamilyen oknál fogva rátámadnak az idegrostok velőhüvelyére, s annak kisebb-nagyobb szakaszon bekövetkező pusztulása idézi elő a tüneteket. Ha ez kétséget kizáróan beigazolódna, akkor a sclerosis multiplex is az autoimmun betegségek közé tartozna, amelyekre az jellemző, hogy saját testanyag vagy szerkezet esik áldozatul a testidegen anyagok elpusztítására létrejött védekezési rendszer támadásának.

A betegség leggyakoribb panaszai között a gyengeség, bizsergés, fájdalom, zsibbadásérzés, az érzékelések gyengülése, látóideg-gyulladás, kettős látás, szédülés, járási és egyensúlytartási rendellenesség, remegés és a férfiak körében a merevedési zavar szerepel. Mivel ezek a tünetek más idegrendszeri betegségekre is jellemzők, a kórmegállapításkor nemcsak azok együttes előfordulásukra figyelnek az orvosok, hanem arra is, ha a beteg a súlyosbodásuk és az enyhülésük váltakozásáról számol be.

Amit tudni lehet a betegségről

A sclerosis multiplex az epilepszia után a leggyakoribb szervi-idegrendszeri megbetegedés. Fiatal korban alakul ki, és a betegek egész életét végigkíséri.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A sclerosis multiplex az idegrendszer idült, gyulladásos betegsége, amelyben időnként javulhat a beteg állapota, ám ezt visszaesések követik, ezért fokozatosan romlik az életminőség.

A világon 2,5 millió embert érint ez a betegség, a nők hajlamosabbak rá, mint a férfiak.

Az Egyenlítőtől a sarkok felé haladva nő az előfordulási gyakoriság, inkább a fehérek betegsége. Európában átlagosan 10 000 emberből öt-húsz betegszik meg e kórban, hazánkban hét-nyolcezerre tehető az SM-betegek száma.

(2007.09.20. 10:19)

VG - Világgazdaság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az északkeleti harmadot leszámítva pár órás napsütésre van kilátás. Számottevő csapadék nem várható. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra