Szeged: az önkormányzat szabadul kórházától

Az egyetem megpályázza a városi intézmények működtetését, eközben némelyik klinikája a csőd felé tart.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szenátusa kedden estébe húzódó vita, majd szavazási procedúra után úgy döntött: az intézmény benyújtja pályázatát a szegedi önkormányzat egészségügyi intézményeinek működtetésére. A szenátusi vita, majd a voksolás zárt ülés keretében zajlott.

Szabó Gábor rektor egyetlen részletet sem árult el abból, milyen út vezetett a döntésig. Az egyetem vezetője valamennyi kérdést elhárított, amely az ellenvéleményekre, az egyetemi karok képviselőinek javaslataira vonatkozott, s arról sem nyilatkozott, milyen szavazatarány mellett döntött a szenátus. Úgy fogalmazott: a pályázati eljárás titkosítását a kiíró önkormányzat kezdeményezte, ehhez tartja magát az egyetem is. Ezért mindent, ami a szenátusi ülésen elhangzott, hivatalból szolgálati titoknak minősített, amiről egyetlen jelenlévő sem adhat felvilágosítást a nyilvánosság számára.

Szabó Gábor a titkosságot üzleti érdekekkel magyarázta. Mint mondta, az elkövetkező tárgyalási folyamatban nem akarják gyengíteni az egyetem alkupozícióit, s az egyetemi közvéleményt sem a sajtón keresztül szeretnék tájékoztatni.

- A szenátus amellett, hogy támogatja a pályázat beadását, felhatalmazott egy tárgyalódelegációt arra, kezdje meg az egyeztetéseket a kiíróval. A tárgyalások végeredményeként születni fog egy feladatellátásról szóló szerződéstervezet, amelyet az egyetem gazdasági tanácsa véleményez, majd döntéshozatalra ismét a szenátus elé terjeszt - ecsetelte a részleteket Szabó Gábor, majd azt mondta: az egyetemet, mint nemzetközileg elismert tudásközpontot az vezérli, hogy Szegeden a betegellátás magas színvonalon valósulhasson meg.

Régóta tervezik az összevonást

Már a határozat kedd esti közzététele előtt borítékolni lehetett a végeredményt. Ugyanis, ha a szenátus nemet mond, azzal nagy feszültség keletkezett volna a városháza és az egyetem között. Az egyetemi és önkormányzati egészségügyi intézményekben párhuzamosan elérhető ellátások összevonását egyébként is már évek óta tervezik Szegeden. Ez eddig a gyakorlatban az Újszegeden működő gyermekkórház esetében következett be, amelynek működtetését átvette az egyetemi gyermekklinika. 2006 novemberében Botka László, a város szocialista polgármestere, az egyetem és az orvoscentrum vezetői egy közös városházi sajtótájékoztatón jelentették be, hogy az önkormányzati szakrendelő és a városi kórház működtetését is átveszi az egyetem.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A bejelentés nagy bizonytalanságot váltott ki szakmai körökben Szegeden, hiszen a vezetők már akkor sem titkolták: az összevonás érdeksérelmekkel, elbocsátásokkal jár. Pajor László, a kórház főigazgatója - aki egyben az egyetem urológiai tanszékének is a vezetője - akkor úgy nyilatkozott: intézményi megközelítésben a kórház a vesztese a lépésnek, ezért olyan menekülő utakat kell találni, amely a városban jelenleg létező hiányosságokat pótolva lehetőséget teremt a felszabaduló munkaerő foglalkoztatására.

Időközben kiderült: a jogszabályi háttér módosulása miatt nem volt lehetőség arra, hogy a város egyszerűen szerződést kössön az egyetemmel, ezért kellett pályázatot kiírnia. A városi ellenzék nyilatkozataiban a lépés mögött privatizációs szándékot sejtet, ám a kormánypártiak ezt rendre tagadják.

Megszorítások a klinikákon

Az egyetem és a kórház integrációjának ellenzői gyakran vetik fel érvként, hogy a klinikai centrum önmagában is anyagi gondokkal, eladósodással küzd. Több klinikai vezető nyilatkozott korábban arról, hogy intézménye a teljesítmény volumen korlát miatt megállíthatatlanul a csőd felé sodródik.

Szabó Gábor a pénzügyi helyzetről azt mondta: a közelmúltban mind a 28 klinika vezetője aláírt egy nyilatkozatot, amelyben a "zéró tolerancia" elvét alkalmazva felvállalta, hogy 2007 végéig bevételeik és kiadásaik egyensúlyban maradnak, azaz intézményük nullszaldós lesz. A Weborvos azon kérdésére, milyen szankciót határoztak meg arra az esetre, ha valamelyik klinika nem teljesíti a feltételeket, a rektor azt válaszolta: nincsenek szankciók. Kijelentette: "a nyilatkozatot nagy tekintélyű, elismert professzorok és professzorasszonyok tették, be fogják tartani, amit vállaltak."

Szabó Gábor kitért rá: bár már korábban is történtek lépések a klinikai centrum átalakítására, az április elején életbelépett egészségügyi jogszabályok újabb szerkezetátalakításra késztetik az orvoskar menedzsmentjét. A részletekről Mikó Tivadar centrumelnök kérdésünkre azt mondta: a 2006 második félévében életbelépett megszorítások nyomán eddig 4,5 százalékkal csökkentették a klinikai központ dolgozóinak létszámát. A keretgazdálkodás bevezetése mellett csökkentették a gyógyszerkiadásokat, visszafogták az orvosi eszközökre fordítható összeget, s redukáltak más dologi költségeket is.

Mikó Tivadar felvetésünkre elismerte, hogy nem alaptalan a csődtől tartó klinikavezetők aggodalma, s az egyetem költségvetési egyensúlyának fenntartása érdekében a jövőben újabb megszorításokra lesz szükség.

- Valamennyi költségvetési sorhoz hozzá kell nyúlni. Tovább kell javítani a gyógyszergazdálkodáson, az eszközfelhasználáson, belső átszervezéseket kell végrehajtani az ügyeleteken. A további létszámleépítést az utolsó eszköznek tekintem - fogalmazott Mikó Tivadar.

Gyurcsányhoz fordulnak az egyetemek

Arra a kérdésünkre, a környező városokban, illetve a régió megyéiben történt kapacitáscsökkentés hatása begyűrűzött-e a már a klinikai ellátásba, Mikó Tivadar azt válaszolta: a struktúraváltoztatás eddigi szakaszának egyértelműen az egyetemi klinikai központok a vesztesei. Magyarázatként hozzátette: a kormányzat az intézkedései révén elérte ugyan, hogy a kórházi teljesítmény nem növekedett tovább, viszont a betegtöbblet az országos intézetekben és az egyetemi klinikákon jelentkezik. Egy tanulmányra hivatkozva a centrumelnök elmondta: az egyetemi intézmények feladatai hozzávetőlegesen 15 százalékkal növekedtek, ám ezt nem követte a finanszírozás.

- Az Egyetemi Klinikák Szövetsége az egészségügyi minisztertől azt az ígéretet kapta, hogy az eredetileg tervezett negyedéves felülvizsgálat helyett már az áprilisi teljesítmények alapján elindulhatnak a korrekciós lépések - fogalmazott Mikó Tivadar, majd hozzátette: a szövetség a tervek szerint még ezen a héten levélben fordul a kormányfőhöz, hogy nyomatékosítsák a felülvizsgálat szükségességét. A centrumelnök elmondta: az egyetem rektorával közösen csütörtökön Magyar Bálinttal, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárával folytatnak megbeszélést, amelyen tájékoztatják a változásoknak az egyetemi klinikákat sújtó következményeiről.

2007-05-23 11:03

Forrás: Weborvos B. Papp László

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra