Rendkívüli értékeket óv az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet, amely a most megszűnő intézmények leltározása során azt is föl szeretné tárni, hogy az ágazatból "hogy csordogált ki a pénz".
Az ágytálmosótól kezdve a milliárdos értékű műszerekig bezárólag szinte mindent el szeretnének vinni az orvosok a megszűnő kórházakból. Még a gyógyszereket is. Naponta 10-12 lista érkezik az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézethez, mindegyik azt tartalmazza, mire tartanak igényt az orvosok.
A legnagyobb értékekről egyértelműen az Országos Gyógyintézeti Központban (OGYK) van szó, s a leltározók azt állítják, hogy itt elképesztő állapotokat találtak. Havas Szófia, az ide kirendelt biztos el sem tudta volna képzelni, hogy ekkora káosz fogadja a Szabolcs utcai objektumban.
- Az, hogy értékes készülékeknek a kórházi nyilvántartásban nyomuk sincs, s vélhetően a főorvoson kívül senki sem tudta, hogyan kerültek oda, még hagyján. Az azonban, hogy mondjuk egy szobányi méretű diagnosztikai berendezésről senki semmit nem tud, már tényleg elképesztő. Ezt most egyébként magával szeretné vinni az orvos. Vinnének ugyanakkor komplett gasztroenterológiai készülékeket is - mondja Havas Szófia, aki a jelenlegi információi alapján úgy látja, hogy a legenyhébb kifejezéssel élve is komoly szabálytalanságok nyomára bukkannak az intézményben.
Kárpáti Zsuzsa, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet főigazgatója elmondta: nemcsak az értékek jelentenek komoly "terheket", hanem a több ezer szerződés és a peres ügyek rendezése is.
- Szerződést kötöttünk egy ügyvédi irodával, mert rendeznünk kell a kötelezettségeket. A folyamatban lévő műhibaperek például önmagukban komoly tételt jelentenek. Csak egyetlen példa: egy szülés során a kisgyermek fogyatékos maradt, s egymilliárd forintra perelnek minket - mondja a főigazgató, aki szerint a leltár segíthet annak föltárásában, hogy milyen belső rendszerproblémái voltak az ágazatnak és "mitől csorgott ki a pénz". Megkezdődött ugyanakkor az intézmények adósságállományának összesítése is, az OGYK úgy 2,5 milliárd forintra becsült kinnlevőségével a többi intézmény várhatóan nem veszi majd föl a versenyt. Arról egyébként, hogy az eladósodás felelőseit a későbbiekben számon lehet-e majd kérni, illetve a föltárt szabálytalanságoknak lesz-e felelőse, egyelőre nem tudni.
- Az intézmények leltárba vett eszközeinél a még használható gépeket elárverezzük, az így befolyt pénzt az intézmények adósságállományának csökkentésére fordítjuk - mondta Kárpáti Zsuzsa, hozzátéve, hogy az intézményeket védeni kell az illetéktelenektől is. A bezárásra ítélt svábhegyi gyermekkórház egyik leplombált épületébe már be akartak törni, a Szabolcs utcai központból pedig sikerült vaselemeket ellopni. (A tettest elfogták.) Ebben az intézetben egyébként a vagyonőrök kérésére elrendelték a ki- és behajtó autók átvizsgálását. Akárcsak az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben, illetve várhatóan most már a Svábhegyen is.