A testület elnöke, Philip O. Emafo szerint az Egyesült Államokban elterjedtebb a legális drogok használata az illegálisokénál, ez alól egyedül a cannabis a kivétel.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy sok országban a piac szabályozatlansága miatt széles körben hamisítják a gyógyszereket, amelyeket aztán csomagküldő szolgálatok a posta és az internet útján értékesítenek. - Ezek nem gyógyszerek - mondja Emafo -, hanem mérgek, amelyek ölni is képesek.
A WHO becslése szerint a fejlődő országokban szedett gyógyszerek 50 százaléka hamisítvány.
Egy fájdalomcsillapító például, a buprenorfin, Indiában terjedt el injekció formájában, és a Franciaországban is kapható tabletta Subutex néven, de a testület szerint ennek 20-25 százaléka a feketepiacon kerül forgalomba.
A vényre kapható gyógyszerrel visszaélő amerikaiak száma az 1992-es 7,8 millióról 2003-ra 15,1 millióra nőtt. Az oxyconon (OxyContin) és a hyrocodin (Vicodin) nevű fájdalomcsillapítót az Egyesült Államokban az egyetemisták 7,4 százaléka szedi.
Bár az amerikai diákok körében csökkent az illegális drogok használata, a vényre kapható gyógyszereké nagymértékben emelkedett. Egyes gyógyszerek hatása vetekszik a kokainéval, a heroinéval vagy a metamfetaminéval.
Skandináviában sem jobb a helyzet, a randidrognak nevezett és Rohypnol néven árult altatót hamisítják, Észak-Amerikában pedig a heroinnál 80-szor hatékonyabb fentanyl okozza a halálesetek kiugróan magas számát.
További néhány adat a testület jelentéséből:
- tavaly az ópium kinyerésére alkalmas mák rekordterméséről számoltak be Afganisztánból, ahol romlott a kábítószer-ellenőrzés helyzete.
- Irán világelső az ópiátok fogyasztása szempontjából, a lakosság 2,8 százaléka használ illegálisan kokaint és heroint, amelynek nagy része Afganisztánból kerül az országba.
- Bolívia azt tervezi, hogy megkönnyíti a kokacserje forgalmazását és használatát.
- A Kábítószerellenőrző Testület megvédte korábbi álláspontját, amely helyteleníti az ún. belövőszobák létesítését, bár Európában állítólag hozzájárult az AIDS terjedésének megakadályozásához.
The Associated Press