73 alkotás közül választotta ki a zsűri az általuk ítélt 3 legjobbat a "VÉDD MAGAD!! egészségügyi prevenciós webfilm" pályázaton.
90 másodpercnél rövidebb, az oltásokkal kapcsolatos előítéleteket megváltoztató, internetre szánt rövidfilmekkel lehetett pályázni.
"Ezek a filmek azért készültek, hogy elhiggyük, ami evidencia. Művészi értékű, elgondolkodtató alkotások születtek - fogalmazott Dr. Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora.
"Rövid, ütős, esetleg humoros, kerek történeteket vártunk, amelyek megfogják a nézőt, van mondanivalójuk, ritmusuk, információt adnak át, mozgósítanak" - ismertette az elvárásokat Németh Erzsébet, a Budapesti Kommunikációs Főiskola Viselkedéstudományi Intézetének intézetvezetője.
A versenyen 3 díjat osztottak.
200 ezer forintos különdíját Fábián Éva rendezőasszisztens és Krasznai László világosító, az ATV Zrt. munkatársai kapták "Oltass" című rövidfilmjükért. A zsűri szerint erős a film mondanivalója, és kitér a magyar oltási rendszer kiválóságára.
A másik 200 ezer forintos különdíjat Kővári Gábor Mihály szabadúszó rendező-operatőr és Valter Antal a Life Network vágó-rendezője vehette át "Karnyújtásnyira" című alkotásukért. A zsűri indoklása szerint a technikai megoldás bravúros, a film nagyon esztétikus.
Az 1 millió forintos fődíjat a Vírus Alert című rövidfilm kapta, alkotói Balogh Péter Bálint (taxisofőr) és Bedő Csaba Sándor a Film-Farm Kft. gyártásvezetője "Vírus Alert" című webfilmjükért.
A zsűri szerint ez a film képes attitűdváltást elérni a nézőkben.
A zsűri tagjai voltak:
Dr. habil Németh Erzsébet a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének egyetemi adjunktusa,
Dr. Vokó Zoltán, az ELTE Egészségtudományi Kutatóközpontjának egyetemi docense,
Dr. Pataki Vera, a GlaxoSmithKline üzletfejlesztési és vállalati kapcsolatok igazgatója,
Dr. Havasi János, a Magyar Televízió szerkesztőségvezetője,
Dr. Szabó László Zsolt, az ECHO TV vezérigazgatója,
Belénessy Csaba, az MTI alelnöke.
A legjobb filmeket később számos videóportálon és televízióban bemutatják.
A világon évente még ma is 57 millió ember halálát okozzák fertőző betegségek (az összes halálok egy negyede), és elsősorban a fejlődő országokat érintik. A járványos betegségek gyors terjedését a nagyvárosi életforma, a szegénységgel párosuló rossz higiénés viszonyok és a megváltozott utazási szokások jelentősen elősegítik.
A magyarok átlagéletkora 6 évvel rövidebb, mint európai uniós társaiké, ezért a betegségek megelőzésének, az egészség megőrzésének különös jelentősége van. A prevenció egyik eszköze a védőoltás, mellyel kapcsolatban napjainkban számos tévhittel kell megküzdeni. A betegségek kezelése fájdalmasabb, bonyolultabb és többnyire drágább is, mint a megelőzésük.
A pályázatot a GlaxoSmithKline támogatta.