A European Heart Journal című szakfolyóiratban közzétett kutatás hetven kínai városban összesen 258 millió embert vizsgált meg. A tanulmány szerzői a 2015 és 2017 közötti kórházi felvételek adatait hasonlították össze a levegőminőség alakulásával ezekben a városokban.
Megdöbbentő eredmények
Az adatokból kiderült, hogy az ózonszennyezést a szívkoszorúér-betegségek, a szívelégtelenség és a stroke miatti kórházi kezelések több mint három százalékával lehetett összefüggésbe hozni. Emellett kimutatták, hogy az ózon 10 mikrogrammos emelkedése egy köbméter levegőben 0,75 százalékkal növelte a szívroham, és 0,4 százalékkal a stroke miatti kórházi felvételek számát.
„Bár ezek a számok szerénynek tűnnek, hatásuk hússzorosára nőhet, amikor az ózonszint a levegőben a nyár folyamán meghaladja a 200 mikrogrammot” – magyarázta Saovej Vu, a tanulmány vezető szerzője. Ebben a szélsőséges esetben az ózon már a szívrohamok 15 és a stroke-os esetek 8 százalékával hozható összefüggésbe – tették hozzá a kutatók.
Ezért nagyon veszélyes az ózon
Miközben a légkör felső rétegeiben az ózon segít kiszűrni a káros ultraibolya sugárzást, a földfelszín közelében ez a gáz teszi ki a nagyvárosokban terjengő szmog jelentős részét. Az ózon akkor keletkezik, amikor két szennyezőanyag a napfény jelenlétében vegyül egymással. Ezeket a szennyezőanyagokat legtöbbször az autók vagy az ipari létesítmények bocsátják ki. Az ózon zavarja a növények fotoszintézisét és növekedését.
Eredményeik ismeretében a kutatók erőteljesebb fellépést sürgetnek a fosszilis fűtőanyagok fogyasztásának csökkentése érdekében, illetve támogatják egy figyelmeztető rendszer bevezetését, amely tájékoztatná az embereket, hogy mely napokon érdemes kerülni a szabadban tartózkodást a magas ózonszint miatt.