8 tipp, hogy ne húzódjon a stressz a gyomrodra

Némi stressz elengedhetetlen, ám ha túlzott mértékben rátelepszik az életünkre, komoly testi tüneteket is okozhat. Egyebek mellett kellemetlen gyomorbántalmakkal kell szembenéznie annak, aki nem talál megoldást a frusztrációk és a szorongás kezelésére.

A túlzott stressz, az állandó készenléti állapot kimeríti a szervezet tartalékait. Ilyenkor a szívverés és a légzés felgyorsul, az izmok pedig megfeszülnek, ha tehát ez állandósul, ingerlékenységet és számos testi tünetet, betegséget idézhet elő. A folyamatos stressz károsan hat például az idegrendszerre, magasvérnyomás-betegséghez, így akár szívinfarktushoz vagy stroke-hoz vezethet, de jelentősen kihathat az emésztőrendszer működésére is.

stressz, gyomorfájdalom, hasfájás, gyomorfájás
Gyomorideget is okozhat a stressz. Fotó: Getty Images

Amikor a gyomrod sínyli meg

A stressz egyik leggyakoribb tünete a köznyelvben "gyomoridegnek" is nevezett emésztőrendszeri probléma, amely megmutatkozhat diszkomfortérzet, fájdalom, görcs, puffadás, hányinger, hányás, hasmenés vagy székrekedés formájában is. Ennek oka, hogy az idegrendszer és a gyomor közvetlen összeköttetésben áll egymással. Ha feszültek vagyunk, kevesebb enzim és – a bélfalakat védő – nyák termelődik, aminek következtében zavar támad az emésztés folyamatában, és a teljes emésztőrendszer is sebezhetővé válik. Emellett az enzimhiánytól méreg- és salakanyagok halmozódhatnak fel a szervezetben, amelyek szintén különböző kellemetlen emésztőrendszeri tüneteket okozhatnak.

A stressz ráadásul befolyásolja az étvágyat: van, aki gondolni sem tud ilyenkor az ételre, míg mások jóval többet esznek a kelleténél. Mindkét véglet esetén megjelenhet émelygés, gyomorégés, hasfájás és székelési probléma is.

Stresszes helyzetekben ezen kívül fokozódik a gyomorsav-termelődés, a szimpatikus idegrendszer viszont a gyomor ürülését lassítja, a vastagbél funkcióját pedig gyorsítja. Mivel ilyenkor a belek eleve kevesebb vérhez és oxigénhez jutnak, a bélmozgás is megváltozik, az anyagcsere pedig lelassul. A folyamatos feszültség ráadásul az immunrendszerre is negatívan hat, ami miatt felborulhat a bélflóra egyensúlya is.

A krónikus stressz kiválthatja vagy súlyosbíthatja az alábbi tüneteket, betegségeket:

- gyomorégés,
- emésztési problémák,
- reflux,
- gyomor- és nyombélfekély,
- gyulladásos bélbetegség,
- irritábilis bél szindróma (IBS),
- szélgörcs,
- hányinger, hányás,
- hasmenés vagy székrekedés.

Tippek, amelyekkel rendbe hozhatod a gyomrod

· Találd meg a számodra leghatékonyabb stresszkezelési technikát! Egyeseknek az olvasás, a sport, a séta, a jóga, a relaxáció, a meditáció vagy a tánc válik be, míg másokat egy kád forró víz, az erdő, egy baráti beszélgetés vagy bármilyen szeretett hobbi lazít le.

· Szánj elég időt az étkezésekre! Az útközben bekapott és sietve, félig megrágott falatok nem tesznek jót az emésztésnek és fokozhatják az emésztési panaszokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

· Figyelj oda, hogy amikor csak lehet, rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet kövess! Kerüld a túlságosan cukros, zsíros, fűszeres, finomított szénhidrátokban gazdag kész- vagy félkész ételeket!

· Állj le a dohányzással, és kerüld az alkoholt!

· Aludj, pihenj eleget!

· A panaszok enyhítésére a bélflórát probiotikumokkal állíthatod helyre, az emésztőrendszer regenerálódását pedig emésztőenzimeket pótló készítményekkel segítheted elő.

· A gyomorégést is enyhítheted speciális étrenddel vagy a patikákban, vény nélkül kapható készítményekkel.

· Ha az emésztőrendszeri tüneteid állandósulnak, keress fel egy gasztroenterológust, ha pedig a stressz tartós, és állandóan szorongsz, vagy depressziós vagy, arra specializálódott szakembertől kérj segítséget!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: +2 °C

Erősen felhős vagy borult, helyenként párás időre számíthatunk, legfeljebb néhol lehet szitálás, gyenge eső. Nyugat, északnyugat felől elkezd szakadozni a felhőzet. Az északi szél a Nyugat-Dunántúlon helyenként megélénkül, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. Késő este -1, +4 fok között alakul a hőmérséklet. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, ennek tudható be a viszonylagos eseménytelensége. Mindazonáltal az arra érzékenyek körében már ma is hidegfronti jellegű hatások érvényesülhetnek, ami fejfájást, migrént eredményezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra