A túlzott stressz, az állandó készenléti állapot kimeríti a szervezet tartalékait. Ilyenkor a szívverés és a légzés felgyorsul, az izmok pedig megfeszülnek, ha tehát ez állandósul, ingerlékenységet és számos testi tünetet, betegséget idézhet elő. A folyamatos stressz károsan hat például az idegrendszerre, magasvérnyomás-betegséghez, így akár szívinfarktushoz vagy stroke-hoz vezethet, de jelentősen kihathat az emésztőrendszer működésére is.
Amikor a gyomrod sínyli meg
A stressz egyik leggyakoribb tünete a köznyelvben "gyomoridegnek" is nevezett emésztőrendszeri probléma, amely megmutatkozhat diszkomfortérzet, fájdalom, görcs, puffadás, hányinger, hányás, hasmenés vagy székrekedés formájában is. Ennek oka, hogy az idegrendszer és a gyomor közvetlen összeköttetésben áll egymással. Ha feszültek vagyunk, kevesebb enzim és – a bélfalakat védő – nyák termelődik, aminek következtében zavar támad az emésztés folyamatában, és a teljes emésztőrendszer is sebezhetővé válik. Emellett az enzimhiánytól méreg- és salakanyagok halmozódhatnak fel a szervezetben, amelyek szintén különböző kellemetlen emésztőrendszeri tüneteket okozhatnak.
Stresszes helyzetekben ezen kívül fokozódik a gyomorsav-termelődés, a szimpatikus idegrendszer viszont a gyomor ürülését lassítja, a vastagbél funkcióját pedig gyorsítja. Mivel ilyenkor a belek eleve kevesebb vérhez és oxigénhez jutnak, a bélmozgás is megváltozik, az anyagcsere pedig lelassul. A folyamatos feszültség ráadásul az immunrendszerre is negatívan hat, ami miatt felborulhat a bélflóra egyensúlya is.
A krónikus stressz kiválthatja vagy súlyosbíthatja az alábbi tüneteket, betegségeket:
- gyomorégés,
- emésztési problémák,
- reflux,
- gyomor- és nyombélfekély,
- gyulladásos bélbetegség,
- irritábilis bél szindróma (IBS),
- szélgörcs,
- hányinger, hányás,
- hasmenés vagy székrekedés.
Tippek, amelyekkel rendbe hozhatod a gyomrod
· Találd meg a számodra leghatékonyabb stresszkezelési technikát! Egyeseknek az olvasás, a sport, a séta, a jóga, a relaxáció, a meditáció vagy a tánc válik be, míg másokat egy kád forró víz, az erdő, egy baráti beszélgetés vagy bármilyen szeretett hobbi lazít le.
· Szánj elég időt az étkezésekre! Az útközben bekapott és sietve, félig megrágott falatok nem tesznek jót az emésztésnek és fokozhatják az emésztési panaszokat.
· Figyelj oda, hogy amikor csak lehet, rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet kövess! Kerüld a túlságosan cukros, zsíros, fűszeres, finomított szénhidrátokban gazdag kész- vagy félkész ételeket!
· Állj le a dohányzással, és kerüld az alkoholt!
· A panaszok enyhítésére a bélflórát probiotikumokkal állíthatod helyre, az emésztőrendszer regenerálódását pedig emésztőenzimeket pótló készítményekkel segítheted elő.
· A gyomorégést is enyhítheted speciális étrenddel vagy a patikákban, vény nélkül kapható készítményekkel.
· Ha az emésztőrendszeri tüneteid állandósulnak, keress fel egy gasztroenterológust, ha pedig a stressz tartós, és állandóan szorongsz, vagy depressziós vagy, arra specializálódott szakembertől kérj segítséget!