Fontos, hogy mind a nők, mind pedig a férfiak óvják a deréktájék és a kismedence környékét, hiszen, ha ez lehűl, könnyebben ki vannak téve bizonyos fertőzéseknek. Nem tanácsos magadon hagyni úszás, vagy fürdőzés után a nedves fürdőruhát, és az átizzadt edzőruhát is érdemes mielőbb szárazra cserélni. Ha pedig hajlamos vagy a vizeletedet tartogatni, vagy általában nem iszol elég folyadékot, azzal is kedvező feltételt teremthetsz a hólyaghurut kialakulásának.
Hólyaghurut, húgyúti fertőzés
A hólyaghurut egyike a nőket érintő leggyakoribb fertőzéseknek: a nők felénél életük során legalább egyszer kialakul, de férfiaknál is előfordulhat, náluk azonban sokkal ritkábban. A hólyaghurut vagy cisztitisz a húgyhólyag gyulladása, de a köznyelvben csak felfázásként emlegetik. Akkor alakul ki, ha a kórokozók – leggyakrabban baktériumok, esetleg gombák, ritkábban vírusok vagy paraziták – a húgycsövön át eljutnak a húgyhólyagba, és ott gyulladást okoznak. A probléma azért érinti inkább a nőket, mert az ő húgycsövük rövidebb, ráadásul közelebb van a végbélnyíláshoz is, így a hólyaghurutot leggyakrabban okozó, E. coli nevű bélbaktériumok könnyebben elérhetik a húgyhólyagot.
A húgyúti fertőzéseknek két nagyobb csoportja van. Az egyik az úgynevezett alsó húgyúti fertőzések, amely a húgyhólyagot, a húgycsövet, illetve férfiak esetében a prosztatát érintik. A másik pedig a felső húgyúti fertőzések csoportja, amely a húgyvezeték, a vesemedence és a vese gyulladását jelentheti.
Árulkodó tünetek
· fájdalmas, égő érzés vizelés közben
· gyakori vizelési inger (még ha csak kis mennyiségű vizelet ürül is)
· alhasi fájdalom vagy nyomásérzés
· zavaros és/vagy erős szagú vizelet
Így előzd meg
· Bár bizonyos helyzetekben kényelmetlen lehet a WC-re kijárkálni, ne tartsd vissza a vizeleted! A húgyhólyagban pangó vizeletben ugyanis könnyebben elszaporodnak a betegséget kiváltó kórokozók. Arra is ügyelj, hogy mindig teljesen ürítsd ki a hólyagodat!
· Fürdőzés után minél előbb cseréld le a nedves fürdőruhát szárazra!
· Figyelj a gyakori kézmosásra, és csak a saját törölköződet használd!
· Fogyassz elegendő, naponta legalább 2-2,5 liter folyadékot, elsősorban vizet, hogy segítsd a baktériumok kiürülését a húgyutakból.
· Kerüld az illatosított tisztálkodószereket és intim mosakodókat!
· Viselj pamutból készült, laza fehérneműt, és kerüld a műszálas, túl szoros darabokat!
· Támogasd immunrendszered működését egészséges táplálkozással, vitaminokkal és rendszeres testmozgással.
· Ne igyál alkoholt!
· Ha jelentkezett már nálad a bakteriális vaginózis, gombás vagy húgyúti fertőzés, a wellnessezés előtt beszélj orvosoddal, aki megelőző gyógyszeres kezelést javasolhat.
És ha már megtörtént a baj
Az akut, komplikációmentes hólyaghurutot az egészséges szervezet természetes védekezőrendszere is képes legyőzni. Ebben így segíthetsz a szervezetednek:
· Fogyassz legalább napi 3 liter vizet, gyógyteát!
· Ürítsd rendszeresen a hólyagodat, és semmiképp ne tartogasd a vizeletedet!
· Alkalmazz vény nélkül kapható fitoterápiás készítményt (például tőzegáfonya, d-mannóz vagy medveszőlőlevélkivonat-tartalmú készítményeket).
Ha a házi praktikák nem enyhítik a tüneteket, és láz, hidegrázás, véres vizelet, hányás, illetve deréktáji fájdalom jelentkezik, mindenképp keresd fel a háziorvosodat vagy egy urológust, aki antibiotikumkúrát fog javasolni. Fontos, hogy az orvos által felírt antibiotikumot annyi ideig és olyan dózisban szedd, ahogy javasolta, még ha időközben meg is szűnnek a panaszaid. Ha ugyanis nem a megfelelő módon kezelik, a hólyaghurut sokáig elhúzódhat, krónikussá válhat, súlyos esetben pedig felső húgyúti fertőzéshez, sőt akár vesemedence-gyulladáshoz is vezethet.