A telihold ilyen hatással van az alvásunkra

Nem csak a mesterséges, de a Hold által kibocsátott természetes fény is komoly hatással van az éjszakai pihenésünkre.

Mivel a fejlett világban a túlhajszoltság miatt ugrásszerűen megnőtt az alvászavarokkal küzdők száma, egyre több kutatás összpontosít arra, hogy az éjszakáink miként lehetnének pihentetőbbek. A mesterséges fények káros hatásairól egyre többet tudunk meg, a természetes fényekkel viszont kevés kutatás foglalkozott, a Science Alert cikke szerint azonban az is jelentős hatással lehet a pihenésünk minőségére.

A Hold így hat az egészségünkre A Hold ciklusai mindig is izgalomban tartották az emberiséget. Ahogy teltek az évszázadok, a babonákat egyre inkább felváltották a tudományos információk az égitesttel kapcsolatban. Az általános vélekedés szerint a holdfázisok hatással vannak az életünkre és az egészségünkre - de vajon tényleg így van? Kattintson a részletekért!

Ezért alszunk rosszabbul telihold idején

Habár sokan azt gondolják, hogy az alvás csak teljes elsötétítés mellett lehet egészséges és pihentető, valójában ez a lehetőség általában az őseinknek sem adatott meg. Évezredekkel korábban az ember a szabad ég alatt töltette az éjszakák túlnyomó többségét, ott pedig a csillagok mellett a növekvő és fogyó Hold fénye is bevilágította a környezetét. A napból érkező, majd az égitesten visszaverődő fénysugarak pedig egy friss kutatás szerint komolyabb hatással vannak ránk, mint azt hittük.

A kutatás során több mint 500 résztvevőt szereltek fel aktivitásmonitorokkal, hogy nyomon kövessék az éjszakai pihenésük mintázatát. A kísérletet nem egy helyszínen, hanem a világ számos pontján hajtották végre, így általános képet kaphattak a Hold emberekre gyakorolt hatásairól. Például 98 résztvevőt vontak be a Toba-Qom népből, egy őslakos közösségből, akik Argentína Formosa tartományában éltek. Egy jelentős részüknek nem volt hozzáférése elektromos áramhoz, a fejlettebb régiókban élők azonban ugyanúgy használhattak világítást, mint a világ bármelyik nagyvárosában. Ezzel párhuzamosan egy másik kísérletben a kutatók 464 egyetemi hallgató alvását követték nyomon Seattle térségében, ami már egy fejlett, többmilliós város, így az ott élőknek minden civilizációs ártalommal meg kell küzdeniük.

Nem csak a mesterséges fény zavarhatja meg az alvásunkat. Fotó: Getty Images
Nem csak a mesterséges fény zavarhatja meg az alvásunkat. Fotó: Getty Images

A résztvevők alvásmintázatát összevetették a holdciklusokkal, és lakhelytől függetlenül összefüggést fedeztek fel. Úgy tűnik, a telihold előtti időszakban később tudunk elaludni, illetve az alvásidőnk is lecsökken valamelyest. "Bár a hatás azokban a közösségekben a legerősebb, akik nem használnak áramot, de a fejlettebb régiókban, például a Seattle-ben lévő Washingtoni Egyetem hallgatói között is megfigyelhettük bizonyos mértékben" - magyarázta a kutatást vezető Horacio de la Iglesia, az egyetem neurobiológusa.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók szerint az eredmények arra utalnak, hogy az emberi alvás szinkronban van a holdfázisokkal, függetlenül az etnikai és szociokulturális háttértől, valamint az urbanizáció szintjétől. Szerintük mindez nagy valószínűséggel evolúciós okokra vezethető vissza, a fényesebb éjszakákon ugyanis őseink tovább maradhattak fent, illetve nem aludhattak olyan mélyen, hiszen a ragadozók vagy más emberek is könnyebben észrevehették és megtámadhatták őket. Ez a hatás pedig az ipari forradalom után, az elektromos áram elterjedését követően is megmaradt - bár legnagyobb hatással továbbra is az elektromosságot nem használó közösségekre van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra