Elsősorban a férfiak, mindenekelőtt a túlsúlyosak horkolnak, sokan olyan erősen, hogy rendszeresen leáll pár másodpercre a légzésük. Ezt rohamszerű levegővétel követi, azután átmeneti nyugalmi állapot áll be, majd újra felerősödik a horkolás, és jön a következő légzésszünet. Ez a folyamat ismétlődik újra meg újra, nem ritkán így telik el az egész éjszaka.
Mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy az erős horkolás az átmeneti légzéselakadás miatt igen nagy terheket ró a keringésre, rontja az agy vérellátását, és akár a szív leállásához is vezethet. Ezért az erős horkolást kóros jelenségnek tekintik, és többek között a túlsúly csökkentésével, valamint a levegővételt befolyásoló maszkok alkalmazásával gyógyítják az úgynevezett alvásklinikákon.
A gyermekek horkolása azonban mindeddig elkerülte az orvosok figyelmét, pedig - mint az Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetségének 2002. áprilisában közzé tett jelentésében olvasható - náluk is egészségkárosodást okozhat. Az Egyesült Államokban a gyerekek, mintegy tíz százaléka horkol és közülük minden ötödik olyan erősen, hogy ez károsítja a szívet, légzőszerveket és akár a növekedési folyamatot is megzavarhatja. A gyerekek horkolását legtöbbször a túl nagy orr- és garatmandula okozza, ezek ugyanis szűkítik a légutakat. A másik kiváltó ok a kövérség. Becslések szerint a túlsúlyos gyerekek egyharmada horkol rendszeresen. A kövéreknél a torok körül illetve, a gyomortájékon lerakódott zsírréteg akadályozza a szabályos levegővételt.
Az Amerikai Gyermekorvosok Szövetsége azt ajánlja a kollegáknak, hogy minden egy évnél idősebb páciens szüleit kérdezzék ki, vajon horkol-e a gyermekük. Ha a válasz igen, akkor további vizsgálatokkal kell eldönteni, mennyire komoly az elváltozás. A mandulák eltávolításával, az elhízottaknál pedig a gyermek testsúlyának csökkentésével általában meg lehet szüntetni az erős horkolást.
Természetesen nem minden szuszogás jelent horkolást. Ráadásul a gyerekek gyakran náthásak, ami csak átmeneti állapot, és ennek elmúltával újra visszaáll az egészséges légvétel. Azoknak a szülőknek, akik el szeretnék dönteni, kell-e foglalkozni gyermekük horkolásával vagy sem, a következő kérdéseket teszi fel az Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetsége:
- Minden éjjel horkol a gyermek?
- Hangosan horkol, vagy inkább szuszog?
- Vannak légzésszünetek, ami után kapkodva veszi a levegőt?
- Nyugtalan a gyerek?
- Vannak a kimerültséggel, fáradtsággal magyarázható problémák a magatartásában?
Ha e kérdések többségére igen a válasz, mindenképpen beszéljünk a problémáról a gyermekorvossal.
További információk:
www.ninds.nih.gov/health_and_medical/disorders/sleep_apnea.htm