Az egészségi állapotunkat alapvetően befolyásolja, hogy milyen hosszan és pihentetően alszunk . Sokan azonban akkor is fáradtan ébrednek, ha időben lefeküdtek, az alvás minőségét ugyanis számtalan tényező befolyásolja. Az egyik legfontosabb ezek közül a környezetünk - hálószobánk berendezése, hőmérséklete, sőt még a színei is hatással lehetnek a pihenésünkre. Íme néhány tipp, amivel alvásbaráttá tehetjük a hálónkat!
Rakjunk rendet!
Míg a nappaliban és a konyhában igyekezünk nagyobb rendet tartani (hiszen ezeket a helységeket osztjuk meg például a vendégeinkkel is), addig a hálószobában sokszor eluralkodik a káosz. Az itt-ott elhagyott ruhadarabok, éjjeliszekrényen felhalmozott tárgyak gyorsan rendetlenséget okozhatnak, ami pedig az alvásunk minőségét is befolyásolhatja. Ezt a tudomány is alátámasztotta: a St. Lawrence Egyetem kutatóinak korábbi felmérése szerint sokkal rosszabb éjszakájuk van azoknak az embereknek, akik egy rendetlen, zsúfolt szobában kell aludniuk. A rend látványa azonban bennünk is harmóniát kelt, ellazít minket és segíti a pihentető alvást.
Gondoskodjunk az elsötétítésről!
Az ember az ősidők óta a nappali időszakban aktív, éjszaka pedig pihen (igaz, korábban nem aludtuk át az egész éjszakát úgy, mint manapság szokás). Mivel az alvási ciklusunk éjszakára esik, a teljes sötétséghez szoktuk ilyenkor hozzá, manapság azonban még késő este is érnek minket különböző fényhatások - például a telefon vagy a tablet kijelzője, vagy a tévé képernyője is bevilágíthatja a hálószobát.
Az alvásszakértők azt javasolják, hogy éjszaka sötétítsük el a hálószobát annyira, amennyire csak lehetséges, a fényforrások ugyanis megzavarhatják a belső óránkat, vagyis a cirkadián ritmusunkat. A lefekvésünk előtti 1-2 órában nem jó, ha sokat böngésszük a mobilunk kijelzőjét. Akár egy másik szobába is "elrejthetjük" magunk elől az okoseszközöket, hogy azok ne zavarjanak be az alvásra hangolódásban.
A falak színe is számít
Az egész lakás hangulatát alapvetően befolyásolja, hogy milyen színűre vannak festve a falak. Persze itt elsősorban az a lényeg, hogy nekünk tetsszen a szín, illetve váltson ki belőlünk valamilyen pozitív érzést. Egy általános szabályt azért érdemes megfogadni: kerüljük a sötétebb színeket azokban a szobákban, ahova amúgy sem jut be elegendő fény. A nagy ablakos, napfényes terekben azonban bátran kísérletezhetünk sötétebb tónusokkal is.
Ne legyen túl meleg!
Fontos, hogy már körülbelül másfél-két órával a lefekvés előtt készítsük fel magunkat az alvásra. Érdemes este egy kis friss levegőt is beengedni a lakásba, és ha lehet, a hőmérsékletet is hűtsük vissza 20-21 fokra - alvásszakértők szerint ez a legideálisabb az alvás szempontjából.
Válasszunk megfelelő matracot!
Természetesen az is nagyon fontos, hogy milyen matracon alszunk. A régi, kifeküdt matracunkon még valószínűleg akkor sem fogunk jót pihenni, ha a legideálisabb környezetet biztosítjuk ehhez. Nem jó, ha túl puha, de azért persze a padló keménységűn sem lehet kényelmesen feküdni. Válasszuk ki a nekünk legmegfelelőbbet!
Forrás: CNN