Majd elalszom napközben: mi bajom?

Időnként mindenkivel megesik, hogy nem pihen eleget éjszaka, ezért másnap fáradt, ingerlékeny és nehezen koncentrál. Azonban előfordulhat, hogy az extrém mértékű nappali fáradtság még akkor is jelentkezik, ha (elvileg) alaposan kialudtuk magunkat előző éjjel. Mi lehet ennek az oka?

A túlzott napközbeni álmosság (excessive daytime sleepiness – EDS) egy olyan betegség, mely napközbeni fáradékonysággal , álmossággal, koncentrálási zavarokkal jár együtt, annak ellenére, hogy az érintett eleget, vagy talán egy kicsit többet is aludt éjjel. Bár időnként mindenkinél jelentkezhet a napközbeni álmosság, de ez soha nem krónikus, mint az EDS esetében.

Az EDS számos alvászavart kísérhet, például alvási apnoét , hiperszomniát, narkolepsziát is, de gyakori lehet azokban az esetekben is, amikor a szervezet cirkadián ritmusa sérül vagy felborul. Ilyenkor a szervezet annak ellenére sem tudja kipihenni magát, hogy elegendő időt töltünk alvással. A betegség hátterében állhat depresszió, vitaminhiány, az idegrendszer sérülése, de bizonyos gyógyszerek is.

Világszerte körülbelül 3 millió ember szenved narkolepsziában, azaz az alvás és az ébrenlét szabályozásának zavarában. Egy kutatás feltételezése szerint autoimmun betegségről van szó. Kattintson! A betegség kezelése természetesen attól függ, hogy milyen ok állhat a háttérben, de néhány egyszerű szokás elsajátításával még hatékonyabbá tehetjük az éjszakai pihenésünket. Ezeken a módszereken kívül esetleg gyógyszeres kezelést is javasolhat a szakorvos.

Sajátítsunk el megfelelő alvási szokásokat, például távolítsunk el minden zavaró tényezőt a hálószobából, és az ágyat csak alvásra (és szexuális együttlétre) használjuk. Különösen káros lehet, ha számítógépet, táblagépet vagy okostelefont használunk közvetlenül elalvás előtt, mert a képernyőkből származó fény megzavarhatja a pihenésünket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A nappali fáradtság még akkor is jelentkezik, ha alaposan kialudtuk magunkat előző éjjel

Igyekezzünk mindennap ugyanakkor lefeküdni és felkelni, ez ugyanis „beállíthatja” a belső óránkat, és a szervezetünk mindig azonos időben fog elálmosodni. Ne lustálkodjunk vagy aludjunk sokáig még akkor sem, ha tehetjük (például hétvégenként), mert a hétköznap kimaradt alvást úgysem tudjuk pótolni.

A szervezetünk belső órájának beállításához a napfény erejét is érdemes kihasználni, ezért igyekezzünk naponta legalább fél órát a szabadban tölteni – télen és nyáron egyaránt. A napfény ugyanis nemcsak a nélkülözhetetlen D-vitamin termelődéséhez szükséges, de például a hangulatunkra is nagyszerű hatással lehet, és a segítségével küzdhetünk a szezonális depresszió tünetei ellen.

Ha úgy érezzük, hogy napközben ellenállhatatlan álmosság tör ránk, akkor álljunk fel, alaposan mozgassuk meg a tagjainkat, menjünk ki sétálni a szabadba, a mozgás ugyanis felpezsdíti a vérkeringésünket és segít a fáradtság elleni küzdelemben. Alaposan szellőztessünk ki , a hűvösebb, friss levegő is jótékonyan hat a figyelmünkre. Végül, ahelyett, hogy egy jókora adag kávé után nyúlnánk, igyunk inkább egy nagy pohár vizet. A kávéban található koffein ugyanis serkentő hatású, de kellemetlen mellékhatásai is lehetnek, például az, hogy megzavarja az éjszakai pihenésünket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra