Meglepő módszer a fájdalom csillapítására

Az alváshiány megnöveli a fájdalomérzékenységet, mivel elnyomja az agy fájdalomcsillapító reakcióit - állapította meg egy új amerikai kutatás.

Milyen következményei lehetnek a kialvatlanságnak hosszú távon? Részletek itt.

Az alvászavarok világméretű egészségügyi problémát jelentenek, csak az Egyesült Államokban minden harmadik ember kevesebbet alszik a kelleténél. Az alváshiány számos negatív hatást gyakorol az agyműködésre: egyebek mellett negatívan befolyásolja a memóriát, a tanulási képességet, továbbá - mint az új kutatásból kiderült - a fájdalomtűrő képességünket is rontja.

Egy nyugodt éjszaka után a fájdalomra is kevésbé vagyunk érzékenyek
Egy nyugodt éjszaka után a fájdalomra is kevésbé vagyunk érzékenyek

A kaliforniai Berkeley Egyetem két kutatója, Matthew Walker és Adam Krause 24 egészséges, fiatal tanuló bevonásával végeztek vizsgálatokat, akiknek a lábát különböző erősségű hőhatásokkal érintkeztették, miközben monitorozták az agyuk fájdalomérzékelését. Először mindenkit egy olyan éjszaka után vizsgáltak, amelyet rendesen átaludtak, majd a következő körben egy olyan éjszaka után, amikor nem aludtak. Az eredmények egyértelműen megmutatták, hogy kialvatlanul minden vizsgált személy érzékenyebb volt a fájdalomra, illetve alacsonyabb hőhatásokat éreztek kellemetlennek, mint amikor kipihent állapotban vágtak bele a kísérletbe.

Milyen típusait ismerjük a fájdalomnak? Részletek itt.

A szakemberek szerint az agy szomatoszenzoros kéregállománya - ez a fájdalomérzetért felelős terület - hiperaktívvá vált, ha a vizsgált alanyok nem aludtak eleget. A kutatás alátámasztotta, hogy az alváshiány hatással van a fájdalomérzetet feldolgozó idegi folyamatokra. Hogy az eredményeket megerősítsék, a szakemberek újabb vizsgálatokat is végeztek, ezúttal már 230 felnőtt bevonásával, akiknek néhány napon át be kellett számolniuk arról, hogyan és mennyit aludtak, illetve a fájdalomérzékenységük szintjéről is. Kiderült, hogy már az alvási szokásokban beállt legkisebb változás is befolyásolta a vizsgált személyek fájdalomérzékenységét.

Emiatt a szakemberek szerint kijelenthető, hogy tulajdonképpen az alvás az egyik legjobb fájdalomcsillapító , egyben teljesen természetes módszer. Ugyanakkor hozzátették: pihentető alvásra nagyon gyakran éppen ott van legkevésbé lehetőség, ahol a leginkább szükség lenne rá, vagyis kórházi környezetben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős, napos idő ígérkezik, csapadék nem lesz. A délies szél a Dunántúl nagy részén megélénkül, nagy területen erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet tág határok, 3 és 15 fok között alakul, délnyugaton mérhetjük a legmagasabb, míg az Északi-középhegység térségében a 6 fok alatti értékeket. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra