Összefüggés az alvászavarok és az Alzheimer-kór között

Azoknál az embereknél, akik nyugtalanul alszanak, többször riadnak fel éjjel vagy más alvászavaruk van, könnyebben alakulhat ki Alzheimer-kór - állapították meg amerikai kutatók.

Azt régóta tudjuk, hogy az alvászavarok sok betegség kialakulásában, illetve rosszabbra fordulásában szerepet játszhatnak (például fokozzák a krónikus fájdalmat vagy hozzájárulnak a cukorbetegség megjelenéséhez és az elhízáshoz is). A legújabb kutatás szerint a krónikus alvászavar az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepet játszhat.

Mennyit tud ön az alvászavarokról? Tegyen egy próbát, töltse ki tesztünket ide kattintva! A philadelphiai Temple University kutatói, Domenico Pratico vezetésével, arra voltak kíváncsiak, milyen összefüggés van a demencia és az alvászavarok között. Állatkísérletekkel sikerült is bizonyítaniuk, hogy ha kevesebbet alszik valaki, nem piheni ki magát, akkor a kognitív képességei is romlanak - ám azt nem sikerült megfejteniük, hogy az alvászavar oka vagy következménye az demenciának.

A vizsgálat során egerekkel kísérleteztek, akik agyában Alzheimer-kórhoz hasonló patológiát alakítottak ki. Az egerek egyik csoportja 12 órát fényes, 12 órát pedig sötét környezetben töltött, míg a másik 20 órát volt fényben, 4-et pedig sötétben (ez jelentősen megrövidítette azt az időt, amit alvással töltöttek). A kevesebbet alvó egerek rosszabbul teljesítettek a memóriával, illetve a tanulással összefüggő feladatokban.

Pratico magyarázata szerint a kevesebbet alvó egerek agyában bizonyos változások következtek be: a foszforiláció nevű folyamat befolyással van az agy szinaptikus kapcsolataira, és megzavarja a sejtek közötti kommunikációt, illetve azt, hogy a sejtekhez elegendő tápanyag jusson el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Alvászavartól Alzheimer-kór? (Fotó: Europress)

"Azt mindenképpen megerősíthetjük, hogy az alvászavar és az Alzheimer-kór között nagyon szoros az összefüggés. Azt is kijelenthetjük, hogy ha valaki rosszul alszik, az mindenképpen az agyi funkciók romlásával jár együtt" - mondta Pratico. "De nyugtasson meg mindenkit a tudat, hogy az alvászavarokat lehet kezelni, így a demencia rizikóját is csökkenthetjük."

A kutatás eredményeiről a című szaklapban számoltak be.

Alzheimer-kór: A kórkép klinikai és patológiai jellemzőit elsőként 1906-ban Alois Alzheimer ismertette. A leírójáról elnevezett betegség a demenciák, azaz elbutulással járó tünetegyüttesek leggyakoribb (50-70%) oka. Az Alzheimer-kór a központi idegrendszer jellegzetes klinikai és patológiai elváltozásaival, idegsejt-pusztulással járó betegsége. Általában 40 éves kor felett jelentkezik, pszichés és viselkedési tünetekkel járó, fokozatosan súlyosbodó mentális hanyatlás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra