A szívünk is díjazza a hétvégi szunyókálást

A hétvégi több alvás akár 20 százalékkal is csökkentheti a szívbetegségek kockázatát – állapítja meg egy közelmúltban befejezett tanulmány. Az alváshiány számos gondot okozhat, amelyek szív- és érrendszeri problémákhoz vezethetnek.

Egyes szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a hétvégi „mindent bepótoló” alvás nem biztos, hogy fenntartható terv a rendszeres alváshiányban szenvedők számára. A friss kutatás során, a kutatók négy csoportot hoztak létre, a „legkompenzáltabb” alvásmennyiségtől a legkevesebbet alvókig. – írja cikkében a MedicalNewsToday. A napi alvásmegvonást éjszakánként kevesebb, mint hét óránál határozták meg. Több mint 90 ezer ember vett részt a kutatásban, akik saját bevallású adataikat regisztrálták a tanulmány során. 14 éven át követték alvási szokásaikat, és a kórházi nyilvántartások valamint a halálozási nyilvántartások elemzése alapján a tanulmány szerzői azt találták, hogy a legtöbb kompenzációs mennyiségű alvással rendelkezőknél 19 százalékkal kisebb volt a szívbetegség kialakulásának esélye, mint azoknál, akik nem tudták bepótolni az alváshiányt.

Az alváshiány befolyásolhatja az ember immunrendszerét, életminőségét és a napi feladatokra való összpontosítás képességét egyaránt. A szakemberek azt javasolják, hogy a felnőttek legalább 7 órányit aludjanak minden éjjel, de a tapasztaltok azt mutatják, hogy erre kevesen képesek.

A hétvégi „mindent bepótoló” alvás nem biztos, hogy fenntartható terv a rendszeres alváshiányban szenvedők számára. Fotó: Getty Images
A hétvégi „mindent bepótoló” alvás nem biztos, hogy fenntartható terv a rendszeres alváshiányban szenvedők számára. Fotó: Getty Images


Melanie Murphy Richter dietetikus szerint:
A folyamatos alváshiány stresszhormonok felszaporodásához, az anyagcsere egyensúlyának felborulásához vezethet, és fokozza a gyulladási hajlamot – olyan dolgokat, amelyeket néhány plusz óra plusz alvással nem lehet könnyen orvosolni. Idővel ez súlyos egészségügyi problémákhoz, például elhízáshoz, cukorbetegséghez és szívbetegségekhez járulhat hozzá, amint azt ez a tanulmány is sugallja. Az egészség szempontjából kulcsfontosságú a rendszeres alvási ütemterv betartása, és az alvás minőségének éppúgy fontosnak kell lennie, mint a mennyiségnek, ahelyett, hogy a hétvégi szunyókálással vagy hosszabb alvással pótolni próbáljuk. Jóllehet egy fárasztó hét után egy kicsit felfrissülhetünk, de a legjobb stratégia mégis az, ha először elkerüljük az alváshiányt azáltal, hogy a folyamatos, minőségi alvást, rutinként az élet részévé tesszük.”

Hogyan befolyásolja az alvás a szív- és érrendszer egészségét?

Az alvás segíti a szív ereinek gyógyulását és regenerálódását, valamint befolyásolja azokat a folyamatokat, amelyek fenntartják a vérnyomást, a cukorszintet és a gyulladások szabályozását. A túl kevés alvás növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Az alváshiány megzavarhatja a szervezet természetes cirkadián ritmusát, a hormonok megfelelő működését, ami viszont befolyásolhatja a vércukorszint szabályozásának zavarához vezethet.

Az alváshiány megemelheti a stresszhormonok , például a kortizol szintjét, ami hozzájárulhat a szívproblémákhoz. Az alvás ritmusának visszaállítása segíthet csökkenteni ezeket a hormonszinteket. De segíthet a szervezetnek jobban leküzdeni a fertőzéseket és a gyulladásokat, amelyek összefüggésben állnak a szívbetegségekkel.

A tanulmány szerint a napközbeni szunyókálás ugyan értékes energianövelő is lehet, de nem fenntartható mód az alvás pótlására. A szervezet helyreállítási folyamatai – például a szövetek regenerációja, a memória megszilárdítása és a hormonszabályozás – a megszakítás nélküli, következetes éjszakai alvás során mennek végbe. Tehát bár a szunyókálás segíthet némileg, mégis az éjszakai alvás az, ami a legjobb teljesítménnyel támogatja a szervezetet.

Amikor alvásról van szó, a táplálkozás is kulcsfontosságú szerepet játszik, amelyet gyakran figyelmen kívül hagynak. A melatonin-kiegészítők vagy gyógynövény alapú altatók segíthetnek, különösen jet lag vagy műszakos munka esetén, de elengedhetetlen a megfelelő időzítés és adagolás, mivel a túlzott mennyiség megzavarhatja az alvást. A magnézium egy másik kulcsszereplő, amely az idegrendszer megnyugtatásával támogatja a relaxációt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra