Az úgynevezett hisztis viselkedés hátterében szenzoros problémák is állhatnak. Ilyenkor a gyermekek hevesebben reagálhatnak a hangos zajokra, az erős fényre, esetleg arról panaszkodhatnak, hogy zavarja őket a ruhájuk. Egyes gyerekek szélsőséges viselkedést mutathatnak, például sikítanak, ha az arcuk vizes, kezük maszatos lesz – hívja fel a figyelmet Dr. Madarassy-Szücs Anna, a Vadaskert Alapítvány gyermekpszichiátere, aki néhány praktikus ötlettel segíti az érintett szülőket.
A gyermekpszichiáter szerint az alábbi módokon lehet enyhíteni, megelőzni a gyermek dühkitöréseit.
Stresszmentes öltözködés. Válasszunk puha, egyszerű, varrás- és cipzár-, illetve gombmentes ruhadarabokat, ezek megkönnyítik a mindennapokat.
Hallás- és szemvédelem. Ha a gyermek érzékeny a környezet bizonyos hangjaira (például a hajszárító vagy porszívó hangjára), a hangszűrő fejhallgatóktól a habszivacs füldugókig számos eszköz segíthet az ingerek kiiktatásában otthon és még akár a közlekedési eszközön is. Ha érzékeny a fényre, beszerezhetünk egy kényelmes és enyhén színezett napszemüveget a vakító fényt kivédésére.
Szagoktól való viszolygás esetén. A rágógumi, a mentolos cukorkák, illetve az aromaterápia az erősebb illatokhoz való hozzászokást segíthetik elő - szagokra, illatokra érzékeny gyermekeknél bármelyik jó szolgálatot tehet.
Rutinok kialakítása. A szenzoros gyerekek akkor teljesítenek a legjobban, ha tudják, mire számíthatnak a nap folyamán. A következetes rutin segít nekik abban, hogy érzékszerveik kevésbé legyenek túlterheltek.
Legyünk kapcsolatban az óvodával, iskolával. A szenzoros gyerekeknek az óvoda/iskola részéről is támogatásra lehet szükségük. Érdemes az intézménnyel engedélyeztetni a sötét szemüveg viselését vagy a füldugó használatát az órán.
Kérjük szakember segítségét. Szenzoros integrációs terápia során a gyermek idegrendszeri érésének elősegítése és fejlesztése mozgás és speciális eszközkészlet segítségével történik, mindez játékos formában.