A kormány tervei szerint 2009-től már a nyilvános, zárt helyeken sem lehet rágyújtani. Az étteremtulajdonosok máris tiltakoznak, mert számításaik szerint az intézkedést követően 40%-kal esne vissza a forgalmuk, miközben a dohányosok száma érdemben nem csökkenne. Magyarországon évente 2300 ember hal meg passzív dohányzás miatt, közülük több mint ezren még soha nem gyújtottak rá.
4000 féle és fajta vegyi anyag, ennyi van a cigarettafüstben, ebből félszáz bizonyult rákkeltőnek. A dohányzás elleni világnapon a fővárosban bárki ingyenesen megmérhette tüdeje szén-monoxid kibocsátását.
Magyarországon 28 ezerren halnak meg évente a dohányzás miatt. A férfiak 42 százaléka, a nők 28 százaléka gyújt rá minden nap és már minden második serdülő cigarettázik rendszeresen. A "Segítség - a dohányfüstmentes életért" kampány tanácsadója szerint a teljes dohányzási tilalom bevezetése nem befolyásolná a vendéglátóhelyek forgalmát.
"Magyarország vezető helyen van Európában a dohányzás előfordulásában, tehát Magyarországnak minden lehetőséget megkell ragadnia, hogy csökkentse a dohányzást. Amerikai vizsgálatok szerint, ha egy országban teljes dohányzási tilalmat vezetnek be munkahelyen éttermekben, akkor 3-4%-kal csökken a cigarettafogyasztás. Ezt az alkalmat nem szalaszthatjuk el Magyarországon sem." - mondta el dr. Szilágyi Tibor orvos-tanácsadó.
A vendéglősök azonban aggódnak, azt mondják a dohányzás betiltása 40%-kal csökkenntené az éttermek forgalmát. Szerintük a szigorítástól nem lenne kevesebb a dohányos sem. Háber Tamás a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke elmondta: a megszorításon miatt is csökken a vendéglők forgalma, így a kritikus helyzetbe kerülhetnek a tulajdonosok.
A tisztiorvosi szolgálat azt ígéri, lesz elég ember a törvény betűjének betartattására.
"A vendéglátóipari egységek ellenőrzése nem fog különösebb gondot okozni, hiszen élelmezésegészségügyi ellenőrzéseket is kell folytatni ezen a területen, és az az egészségügyi felügyelő, aki kimegy és ellenőrzi az ottani élelmezésegészségügyi kérdéseket, ő szakavatott ember ahhoz, hogy ellenőrizni tudja a nem dohányzók védelméről szóló törvény betartását is." - mondta el Péterfia Éva az ÁNTSZ népegészségügyi főosztályvezetője.
Magyarországon az uniós csatlakozás óta szabályozzák a dohányzó és a nemdohányzó övezetek elkülönítését a vendéglátóhelyeken.