Dublin, 2007. november 5. (MTI) - Írországban a kocsmai, éttermi dohányzási tilalom bevezetése után már egy év múlva értékelhetően kevesebb beteget kellett szívinfarktus miatt kórházba szállítani - hangzott el nemrégiben az európai kardiológuskongresszuson. Egy másik előadó arról beszélt, hogy a passzív dohányzás megszűnése miatt a csaposok tüdejének állapota is jelentősen javult.
Egy új tudományos vizsgálat most újabb adatokkal szolgált a füstmentes kocsmák előnyeiről. A BMJ angol orvosi hetilapban közölt írás azt tárgyalja, hogy a dohányzási tilalom az ír harmonikák állapotára is kedvező hatású. Az írországi kocsmákban, kiváltképp ha társaság jön össze vagy családi ünneplést tartanak, szól a zene. A zenekarban van ír duda, húros hangszer és szinte mindig tagja a bandának egy harmonikás is.
Dublinban több doktor elgondolkozott azon, hogy a füstös kocsmákban megszólaltatott harmonikák is beszívják a szennyezett levegőt. Föltételezték, hogy a tisztább légtér a harmonikáknak is jót tett, ezért megkeresték valamennyi, Írországban dolgozó harmonikajavítót, hogy erről hitelt érdemlő adatokat kapjanak.
A hét írországi harmonikaépítő és -javító mester közül hatot sikerült megtalálni és szóra bírni. Valamennyien megerősítették, hogy a cigaretták füstje büdös kormot rakott le a harmonikák belsejében. Egyikük azt is megjegyezte, hogy a korom a sípok közelében olyan tömeges volt, hogy már a hangmagasságot is befolyásolta.
A harmonikák gyógyítói mind azt mondták, hogy a dohányzás szigorú tiltása óta az ország vendéglátóiparában megszólaló harmonikák lényegesen tisztábbak, nem kormosak vagy füstszagúak. Azt pedig a statisztikák bizonyítják: nem következett be, hogy a füstmentes kocsmák, éttermek miatt tönkrementek volna a kocsmárosok és a vendéglősök.
(MTI-Panoráma)