Budapest, 2007. november 13. (MTI) - A vendéglátóhelyekről nem célszerű teljesen kitiltani a dohányzást, viszont a nemdohányzók jogait feltétlenül tiszteletben kell tartani - hangzott el az Országgyűlés sport és turisztikai bizottságában kedden.
"A dohányfüstmentes Európáért" címet viselő uniós zöld könyv kapcsán Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke a bizottság előtt elmondta, hogy a vendéglátóhelyek elé "kikényszerített" dohányosok élő reklámnak tekinthetők.
A szakember adatokat ismertetett arra vonatkozóan, hogy a dohányzás kitiltása az éttermekből mennyivel csökkentette az ott foglalkoztatottak létszámát. Például New York államban 2003-ban (a törvény hatályba lépésekor) 17 százalékkal csökkent a pincérek és 11 százalékkal a pultosok száma, összesen 2.650 ember maradt munka nélkül. Írországban 2.500-an kerültek ki a forgalom csökkenése miatt a vendéglátóhelyekről.
A szakmai szervezet elnöke ugyanakkor azt is elmondta: bár a dohányzás teljes tiltása forgalomcsökkenéssel jár, de az eddigi tapasztalatok szerint a vendéglátóipari bevételek pár év múlva a korábbi szintre állnak vissza. Addig a kiskereskedelem profitál a tiltásból, mivel ott nő a forgalom.
Problémaként merült fel a bizottsági tárgyalás során, hogy különféle trükkök születtek eddig is a teljes tiltást választó országokban a törvények kijátszására. Például zárt szivarklubok születtek egyesületként, viszont ezekkel az a probléma, hogy az azokban felszolgáló pincérek egészsége károsodhat a füsttől. Vagyis új munkavédelmi problémák keletkeztek.
A kormány ez év májusában azt a választ küldte az Európai Bizottságnak a zöld könyvre, hogy Magyarország a zárt nyilvános helyekről ki akarja tiltani a dohányzást. (A vitában érvként hangzott el, hogy az EU évente 130 milliárd eurót költ a dohányzás okozta betegségek gyógyítására.)
Az Európai Parlament október 24-én hívta fel a tagállamokat arra, hogy két éven belül vezessék be a teljes körű dohányzási tilalmat a zárt munkahelyeken, a vendéglátóhelyeken, a zárt középületekben és a közlekedési eszközökön.
A bizottság második napirendi pontként a vendéglátás aktuális problémáit tárgyalta. Ezen elhangzott, hogy az országimázs szempontjából kiemelkedő szerepe van a vendéglátásnak, és célszerű lenne azt a turizmussal együtt kezelni, szabályozni.
A szabályozás anomáliával kapcsolatban számos példa hangzott el. Például az ellenőrök nemrégiben egy fiatalkorú személlyel bírságolták végig a várost. A trükk az volt, hogy a fiatalkorú legalább 20 évesnek látszott, vele vásároltattak cigarettát, majd a személyazonosságát felfedve megbírságoltak minden - neki cigarettát eladó - vendéglátóhelyet.