A média egyre több olyan módszerről számol be, mely a dohányzásról való végleges leszokást segíti elő. Az Addiktológiai és Lelki Egészségkutató Központ munkatársai egy új vizsgálatuk során felfedezték, hogy a legtöbb reklámozott dohányzásról leszoktató gyógyszer hatékonysága nagyban függ az egyén genetikai állományától.
A dohányzásról leszoktató gyógyszerek egyik hatásmódja az, hogy a szervezetben a nikotin receptorokhoz kapcsolódva csökkenti a nikotinéhséget. A nikotint és a leszoktató gyógyszer hatóanyagát, a bupropiont ugyanaz az enzim bontja le. A kutatók most azt fedezték fel, hogy az enzim népcsoporttól függően elég nagy variabilitást mutat, és egyben tovább segítheti az egyénre szabott kezelési stratégiák kialakítását - írja a MediPress.
"Sikerült azonosítani azt a leggyakoribb génvariánst, mely a világ lakosságának egynegyede-fele esetében megtalálható és egyben befolyással van a dohányzásról való leszoktatás sikerességére." - fejtette ki Dr. Rachel Tyndale, a kutatócsoport vezetője. A kutató munkatársaival megvizsgálták a dohányzók CYP2B6 génje által termelt, szerotonin, nikotin és bupropion bontásáért felelős enzim variabilitását. Ezt követően a résztvevők vagy bupropiont , vagy hatóanyagot nem tartalmazó gyógyszert kaptak tíz héten át, melyet fél éves megfigyelési periódus követett.
Azt tapasztalták, hogy egy bizonyos génvariáns esetén a betegek 45 százaléka jól reagált a bupropion-kezelésre és egyharmaduk hosszú ideig meg tudták állni a rágyújtást, azonban a placebot kapott csoportban csak a résztvevők 14 százaléka tudta megtartani az absztinenciát. Egy másik génvariáns esetében a placebo is 55 százalékos sikert hozott, míg a bupropion nem mutatott nagyobb hatékonyságot.
Korábbi vizsgálatok során mások megállapították, hogy az észak-amerikai kontinensen élő fehérek 45 százaléka, feketék 50 százaléka és ázsiaiak 25 százaléka esetében van jelen a CYP2B6 gén elsőként említett variánsa. Jelen vizsgálat során a kutatók csak az európai eredetű dohányosokat vizsgálták, de már elindították azt a vizsgálatot is, melyben a fekete lakosság dohányosait vizsgálják.
STOP