A nikotin és a koffein védelmében

A kávét kedvelők és a dohányosok ritkábban betegszenek meg Parkinson kórban.

A kávét kedvelők és a dohányosok ritkábban betegszenek meg Parkinson kórban, mint azok, akik nem rabjai e két szenvedélynek - állapították meg amerikai kutatók megerősítve a témával kapcsolatos néhány korábbi vizsgálat eredményét.

A megelőző időszakban több alkalommal is elhangzott szakmai körökben olyan vélemény, miszerint a koffein és a nikotin, illetve a nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő gyógyszerek bizonyos fokú védelmet nyújtanak a Parkinson megbetegedés kialakulásával szemben, átfogó jellegű, egész családra kiterjedő vizsgálatokat azonban mindeddig nem folytattak a témában.

Az észak-carolinai Duke egyetem egyik kutató csoportja Parkinson kórban szenvedő betegeket és családtagjaikat vizsgálva jutott arra a megállapításra, hogy - egészséges családtagjaikkal összehasonlítva - a megbetegedés által sújtott páciensek esetében 44 százalékkal kisebb volt a valószínűsége annak, hogy valaha hódoltak a dohányzás szenvedélyének és 70 százalékkal valószínűtlenebb volt az, hogy a vizsgált időszakban is dohányosok voltak.

Hasonló összefüggést állapítottak meg a kávéfogyasztók esetében is, azaz egyértelmű fordított arányosságot fedeztek fel a koffeinfogyasztás mennyisége és a Parkinson kór előfordulása között.

A nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentőkkel kapcsolatban viszont ilyen összefüggésre nem bukkantak - derült ki a HealthDay News elnevezésű egészségügyi portálon megjelent írásból.

A kutatók egyelőre nem találtak magyarázatot a jelenségre. Egyes feltételezések szerint a dohányzás, illetve a kávéban lévő koffeintartalom módosíthatja a Parkinson kór előidézésében szerepet játszó genetikai hajlamot. A tények pontos értelmezéséhez és az okok felderítéséhez azonban még átfogó vizsgálatokra van szükség - írta a hírportál idézve az Archives of Neurology című szakfolyóirat áprilisi számában megjelent tanulmányt.

2007-04-16 10:38

Forrás: MTI

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Éjszaka egyre több helyen lehet számítani pára, köd, illetve rétegfelhőzet képződésére, ezzel párhuzamosan egyre kisebb területen marad derült az ég. Hajnalban északnyugat felől egy hidegfront érkezik, amellyel fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Csapadék nem valószínű, legfeljebb szitálás fordulhat elő. A hajnalig gyenge délnyugati szél egyre inkább északnyugatira fordul és az Észak-Dunántúlon, valamint a főváros térségében megélénkül, helyenként erős lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 11 fok között várható, de a szélvédett tájakon ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra