Egy francia laboratóriumban megállapították, hogy a vízipipa sokkal ártalmasabb, mint a cigaretta. A szakemberek mérései szerint egy vízipipa elpöfékelésekor annyi szénmonoxid keletkezik, mint 15-52 szál cigaretta füstjében. A kátránytartalom pedig 27-102 cigarettáénak felel meg.
A laboratóriumban három méréssorozatot végeztek, kis vagy nagyobb mennyiségű faszenet, illetve szenet használva a dohány égetésére.
Azt találták, hogy amikor a vízipipában az elszívandó dohányra kis mennyiségű faszenet helyeztek, a keletkező füstben 32-szer nagyobb volt a kátránytartalom, mint amennyit az európai normák a cigaretta esetében megengednek.
Ha faszén helyett szenet használtak a dohány égetésére, akkor a füst kátránytartalma 102-szer haladta meg a cigarettára engedélyezett szintet.
A vízipipa füstjének nikotintartalma faszén használatakor ugyanannyi volt, mint egy cigarettáénak, függetlenül a faszén mennyiségétől. De ha rendes szenet raktak a vízipipába, akkor a füst annyi nikotint tartalmazott, mint hat szál cigaretta.
Franciaországban a nyilvános helyekre vonatkozó dohányzási tilalom alól - kulturális tradíciók védelme címén - felmentést kaptak a keleti stílusú teaházak, ahol lehet vízipipázni. Az országban körülbelül 200 vízipipás bár működik, és ezekben évente körülbelül 1 millió vendég fordul meg - a Profi Vízipiások Szövetsége szerint.
A vízipipa úgy működik, hogy a felső edényében dohányt vagy szárított gyümölcsöt égetnek a ráhelyezett faszénnel vagy szénnel, a keletkezô füstöt átvezetik az alsó edényben lévô vízen, és a víztartályhoz csatlakozó, csutorában végződő hosszú hajlékony csövön keresztül szívják.
(FH)