Amikor az idősek elkezdenek inni

Egyedüllét, magány, szomorúság - vagy éppen más okok. Mindez közrejátszhat abban, hogy az időskori alkoholfogyasztás egyre több problémát okoz. Sok ember korosodva nyúl a pohár után, nem is érzékelve, hogy túl sokat iszik. Szakértők most speciális programot dolgoztak ki számukra.

Egyre aggasztóbbak az adatok: az időskori alkoholproblémák megszaporodtak az utóbbi időben - írja a német Die Welt napilap online kiadása .

Az időskori alkoholizmusról keveset beszélnek: az orvosok vagy éppen a gondozószemélyzet sokszor elhallgatja a problémákat. A Die Welt példaként említ egy 72 éves nőt, aki férje elvesztése után vált alkoholistává. De nem csupán az alkohol okoz problémát az ilyen esetekben: a függőség gyógyszerekkel együtthatva alakulhat ki. Egyes erősítő, gyógyhatású szerek pedig maguk is tartalmazhatnak alkoholt - Christa Merfert-Diete addiktológus beszélt erről a német lapnak.

Merfert-Diete szerint nem ritka, hogy valaki idős korban kezdjen el inni: elsősorban a partner elvesztése, a magány, a nyugdíjas életre való átállás okoz problémát az érintetteknek. De az is gyakran elősegíti az időskori fokozott alkoholfogyasztást, hogy nem kell arra figyelniük, amire fiatalkorukban: például már nem vezetnek autót.

Ugyanakkor az orvos felhívta a figyelmet arra is, hogy az idősebbek szervezete kevésbé bírja a megterhelést , tehát már kisebb mennyiségből is sok probléma adódhat. A német Robert Koch Intézet felmérése szerint az idős férfiak egyharmada, a nők közül pedig minden ötödik fogyaszt kockázatos mennyiségű alkoholt. A felmérésben 65 és 79 év közötti személyeket vizsgáltak.

Az időskori alkoholfogyasztás egyre több problémát okoz (fotó: Europress)

A nőknél ilyen korban a veszélyes mennyiség határa 10-12 gramm alkoholnál kezdődik (naponta). Ez körülbelül egy deci bornak vagy pezsgőnek, illetve negyed liter sörnek felel meg. Férfiaknál a határérték ennek a duplája. A riasztó számok ellenére nem foglalkozunk eleget ezzel a problémával – véli néhány szakértő. Hiányoznak a megfelelő kezelések az idősek számára. Az addiktológus Gerhard Bühringer szerint sokan ráhagyják az idősekre ezt a "szokást". Bühringer a drezdai Műegyetem (Technische Universität Dresden) tanára és egy müncheni magánintézményt (Münchner Institut für Therapieforschung) is irányít.

A német szakértők most dán és amerikai kollégáikkal fogtak össze. Segíteni próbálnak a idősödő betegeknek. Az "Elderly" elnevezésű programban résztvevők 4-12 alkalommal vehetnek részt olyan terápián, tanácsadáson, ahol a megfelelő életvitelre (absztinenciára) oktatják őket. Azt akarják a szakértők bizonyítani, hogy nincs feltétlenül szükség évekig tartó kezelésekre.

Végül is a leszokás ilyen korban sem lehetetlen: a 72 éves nyugdíjas tanárnő azért hagyott fel az ivással, mert a fiával való viszonyt akarta javítani. "De fizikailag is a végét jártam" - mondta, névtelenül nyilatkozva a lapnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de felhős lesz az ég, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra