A 8800 ötven éven felüli személy részvételével készült kísérletből az is kiderült, hogy a magas vérnyomás és a túlsúly hasonló hatást gyakorol az agyra, bár valamivel kisebb mértékben. Az szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy az életmód nem csak testi, hanem szellemi leépüléshez is vezet.
A kutatók kísérletükben egészségügyi adatokat gyűjtöttek a csoport tagjairól, majd tanulási- és memóriafeladatokat végeztettek a résztvevőkkel. A teszteket négy és nyolc év elteltével megismételték. Az eredmények azt mutatták, hogy a szívroham és az agyérgörcs általános kockázata jelentős összefüggésben áll a kognitív hanyatlással. A legnagyobb kockázatnak kitett emberek esetében a legnagyobb a szellemi leépülés. Az is kiderült, hogy "következetes összefüggés" mutatható ki a dohányzás és a teszten elért rosszabb eredmények között.
Dr. Alex Dregan elmondta, hogy a kognitív hanyatlás a kor előrehaladtával egyre gyakoribb, és sokak esetében akadályozza a napi tevékenységeket is. "Több olyan kockázati tényezőt is azonosítottunk, amelyek összefüggnek a felgyorsult kognitív hanyatlással" - magyarázta a kutató, "és ezek mind módosíthatók. Mindenki számára világossá kell tennünk, hogy a szellemi leépülés kockázata miatt szükségük van életmódbeli változtatásokra."