Azok a tinédzserek válnak a legnagyobb eséllyel nikotinfüggővé, akik már rögtön az első slukk után ellazultnak érzik magukat, ami kutatók szerint arra utal, hogy agyuk fogékonyabb a nikotinra.
A Massachusetts-i Egyetem orvostudományi karának munkatársa elmondta: régóta tudják, hogy a nikotinnak azonnali hatása van az agyra, ugyanakkor a cigarettát kipróbáló fiatalok közül nem mindenki lesz függő.
Az első próbálkozást a kortársak hatása és más tényezők magyarázzák, de az agynak az első slukkra adott válasza alapján jósolható meg a legpontosabban, hogy rászokik-e valaki a nikotinra - tette hozzá Joseph DiFranza.
Az amerikai kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy a nikotin elnyomja azokat az agyterületeket, amelyeken a sóvárgás érzése kialakul, ami ellazítja a dohányzót. Amikor azonban a nikotin kiürül, a sóvárgás ismét megjelenik, és kifejezetten a nikotinra irányul.
A tanulmányhoz az adatokat 2002 és 2006 között vették fel, tizenegy interjút készítettek ezer massachusetts-i tinédzserrel.
A dohányzást a vizsgálat időtartama alatt kipróbáló 217 diák mintegy egyharmada számolt be azonnali ellazulásról az első slukk után, közülük kétharmadnyian (83-an) függővé váltak.
A rászokás további kockázati tényezője a depresszióra való hajlam, az újdonságot kereső személyiség, és a dohányreklámokkal történő gyakori találkozás. A függőség kialakulása ellen hatnak viszont a tanórákon kívüli tevékenységek.